17 Czerwca 2024

Współpraca WIORiN w Łodzi z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu - kontrole poszukiwawcze agrofagów kwarantannowych Drukuj

Węgorek sosnowiec – Bursaphelenchus xylophilus jest pasożytniczym gatunkiem nicienia powodującym chorobę więdnięcia sosen. Rozprzestrzenia się w środowisku za pośrednictwem owadów – wektorów którymi są chrząszcze z rodzaju żerdzianki Monochamus. W Polsce nie stwierdzono dotychczas występowania Bursaphlenchus xylophilus. W związku ze zwiększeniem importu surowca drzewnego i różnego rodzaju towarów wyprodukowanych z drewna, jego zwleczenie do kraju powinno być stale monitorowane, zwłaszcza, że dominującym gatunkiem w lasach w Polsce jest sosna zwyczajna, należąca do drzew najbardziej wrażliwych na porażenie nicienia.

12 czerwca 2024 roku w ramach projektu badawczego „Opracowanie skutecznych strategii monitorowania drzewostanów sosnowych pod kątem wczesnego wykrywania kwarantannowego nicienia węgorka sosnowca w warunkach aktualnie zachodzących zmian klimatycznych” inspektorzy WIORiN w Łodzi Oddziału w Wieruszowie:  Anna Lasota – starszy specjalista, Justyna Łuźniak – specjalista, wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Przedborów: Panią Beatą Kątną – starszy specjalista służby leśnej ds. ochrony lasu i edukacji oraz Panem Jarosławem Tomczakiem – Leśniczym Leśnictwa Mieleszynek dokonali wywieszenia pułapki do odłowu żerdzianki sosnówki – wektora Bursaphelenchus xylophilus.

Pułapka panelowa została wywieszona na obszarze leśnym należącym do Nadleśnictwa Przedborów – Leśnictwa Mieleszynek. Przedmiotowy las położony jest na wschodnim skraju Wieruszowa.

Nadleśnictwo Przedborów dokonało zakupu przedmiotowej pułapki i feromonów, natomiast inspektorzy WIORiN w Łodzi O/Wieruszów w ramach współpracy będą prowadzili kontrole wraz z pobieraniem prób odłowionych żerdzianek i przekazywaniem okazów do dalszych analiz pod kątem obecności nicienia węgorka sosnowca do Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego GIORiN w Toruniu.

Kontrole poszukiwawcze są prowadzone przez PIORiN w ramach realizacji programu SMP.