Pobieranie prób wody oraz roślin z rodziny Solanaceae Drukuj
Ralstonia solanacerum (śluzak) jest bakterią porażającą ponad 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin. Na terenie Unii Europejskiej bakteria posiada status agrofaga warantannowego
i podlega obowiązkowi zwalczania. Najczęściej atakuje rośliny z rodziny psiankowatych a w szczególności rośliny pomidora i ziemniaka.
Ralstonia solanacerum rozprzestrzenia się głównie poprzez zakażone bulwy ziemniaka, zainfekowane narzędzia, wody powierzchniowe oraz chwasty z rodziny Solanaceae.
W ramach realizacji zadań Programu SMP (Single Market Programme ) 10 czerwca Inspektorzy WIORiN w Łodzi pobrali próby wody i roślin do badań na obecność Ralstonia solanacearum. Próby zostały pobrane w wyznaczonych lokalizacjach na terenie województwa łódzkiego
(oczyszczalnie ścieków, rzeki, stawy, zakłady przetwórcze).
Woda została pobrana na głębokości poniżej 30 cm w odległości 2 metrów od brzegudo sterylnych próbówek o pojemności 50 ml przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa fitosanitarnego.Z kolei rośliny dzikorosnące, które są żywicielami bakterii Ralstonia solanacerum pobrano w całości wraz z system korzeniowym.
Na terenie województwa łódzkiego podczas realizacji Programu SMP pobrano w sumie 15 prób wody oraz 10 prób roślin Solanum dulcamara/nigra z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Monitoring wody oraz analiza lokalizacji to działania kontrolne prowadzone przez Państwową Inspekcje Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Ramach Planu Wieloletniego.
Autor: Aneta Tomczyk
Zdjęcia:
Oddział w Kutnie (Oczyszczalnia Ścieków w Kutnie- kanał wylotowy wody do rzeki Ochnia)
Oddział w Brzezinach ( Zakład Usług Komunalnych Brzezinach)