17 Czerwca 2024

Kontrole poszukiwawcze agrofagów – Pułapki Drukuj

Maj i czerwiec to miesiące intensywnej pracy Inspektorów w terenie. Jednym z działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w tych miesiącach jest prowadzenie  działań kontrolnych pod kątem wykrycia i monitorowania wybranych agrofagów kwarantannowych. Oprócz kontroli wizualnych roślin, pobierania prób do monitoringu agrofagów wykorzystuje się również pułapki feromonowe lub lepowe.

Na podstawie analizy ryzyka rozprzestrzenienia się agrofaga Inspektorzy WIORiN w Łodzi umieszczają pułapki w wybranych lokalizacjach. Podczas realizacji Programu SMP w 2024 roku w województwie łódzkim zostanie skontrolowane 53 miejsca.  

Inspektorzy WIORiN Łodzi przy pomocy pułapek będą kontrolować szkodniki:

  • Monochamus spp. (żerdzianka)- rodzaj chrząszczy kózkowatych występujących na całym świecie. Atakują martwe, drzewa, głównie iglaste. Objawami występowania żerdzianek na drzewach iglastych są placowate żerowiska pod korą, owalne w przekroju chodniki larw w drewnie. W celu wykrycia agrofaga stosuję pułapki feromonowe, w okresie od czerwca do września. Wymiana dyspenserów odbywa się co 8-10 tygodni, aby otrzymać wysoki wskaźnik przyciągania.
  • Dendrolimus sibiricus - (Barczatka syberyjska) – motyl pochodzący z Dalekiego Wchodu. Żeruje głównie na roślinach iglastych  z rodzajów Abies (jodła), Larix (modrzew), Picea (świerk), Pinus (sosna) i Tsuga (choina) . Atakuje żywe i w większości zdrowe drzewa  iglaste w różnym wieku. Gąsienice żerują intensywnie  w koronach drzew, gdzie odżywiają się igłami doprowadzając do silnej defoliacji i powstawania gołożerów. Monitoring odbywa się za pomocą pułapki feromonowej.
  • Spodoptera frugiperda – (sówka jesienna) – polifag porażający wiele gatunków uprawnych i dziko rosnących roślin zielnych. Gąsienice szkieletują liście, wgryzają się zdźbeł kukurydzy, uszkadzają pąki i stożki wzrostu. W okresie od początku czerwca do września należy prowadzić monitoring w uprawach a pod osłonami – w okresie uprawy roślin żywicielskich. Do tego celu stosuję się pułapki kominowe wraz z dyspenserem zawierającym feromon.
  • Popillia japonica - chrząszcz z rodziny żukowatych pochodzący z Azji, gdzie występuje naturalnie w Japonii oraz na Dalekim Wschodzie Rosji. Owad jest gatunkiem wybitnie polifagicznym. Rozwija się na liściastych roślinach zielnych i drzewiastych. Wśród najczęściej atakowanych są rośliny z rodzajów: Acer (klon), Aesculus (kasztanowiec), Betula (brzoza), Castanea (kasztan), Glycine (soja), Juglans (orzech włoski). Wykrywanie P. japonica za pomocą pułapek feromonowych należy prowadzić w okresie od początku czerwca do września.
  • Anoplophora chinensis , Anoplophora glabripennis - to chrząszcze z rodziny kózkowatych pochodzące z Dalekiego Wschodu. Oba gatunki zostały zawleczone do Ameryki Północnej i Europy. Występują na wielu gatunkach, w zdecydowanej większości roślin liściastych, o zdrewniałych łodygach i pędach, głównie drzewach. W okresie potencjalnej obecności w środowisku dorosłych chrząszczy z rodzaju Anoplophora – od maja do października stosuje się pułapki feromonowe, przy czym przewiduje się, że szczyt pojawu owadów może mieć miejsce w czerwcu i lipcu.
  • Agrilus planipennis- jest chrząszczem z rodziny bogatkowatych pochodzący z wschodniej Azji. Owad rozwija się na jesionach (Fraxinus), w tym na jesionie wyniosłym (F. excelsior) oraz gatunkach azjatyckich. Larwy po opuszczeniu jaj wgryzają się w korę i przechodzą do kambium. W trakcie swojego rozwoju drążą długie serpentynowate korytarze. Dorosłe chrząszcze przenoszą się w korony drzew, gdzie żerują na liściach. Wykrywanie A. planipennis za pomocą pułapek należy prowadzić w okresie od początku czerwca do września.
  • Thaumatotibia leucotreta - to ciepłolubny motyl występujący naturalnie w Afryce. Owad jest polifagiem. Poraża  Capsicum (paprykę ), Citrus reticulata (mandarynka), Citrus sinensis ( pomaranćza chińska), Citrus paradise (grejfrut), Gossypium (bawełna) sp. Wykrywanie T. leucotreta za pomocą pułapek należy prowadzić w pierwszej kolejności w uprawach pod osłonami – w okresie uprawy roślin żywicielskich oraz w miejscach prowadzenia obrotu roślinami pochodzącymi z innych państw.
  • Bactericera cockerelli – agrofag stwierdzony a w Ameryce Północnej. Poraża rośliny z rodziny Solanaceae. (S. tuberosum, S. lycopersicum, S. capsicum – ziemniaka, pomidora, paprykę). Jego bytowanie powoduje chlorozę, plamistość młodych liści, zwijanie się liści. Monitoring odbywa się za pomocą pułapek lepowych w uprawach gruntowych w okresie letnim.
  • Rhagoletis pomonella-  jest gatunkiem polifagicznym, którego larwy rozwijają się w owocach wielu roślin. Głównie są to rośliny z rodzaju Malus oraz Crategus. Porażone owoce przedwcześnie dojrzewają i opadają z drzewa. Larwy przepoczwarczają się w podłożu, przy roślinie żywicielskiej. Od czerwca do września za pomocą pułapek lepowych należy prowadzić monitoring.

 

 

Kontrole poszukiwawcze są prowadzone przez PIORiN w ramach realizacji programu SMP.