Kontrole poszukiwawcze agrofagów - Anoplophora chinensis i Anoplophora glabripennis Drukuj
Maj i czerwiec to miesiące intensywnej pracy Inspektorów w terenie. Jednym z działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w tych miesiącach jest prowadzenie działań kontrolnych pod kątem wykrycia i monitorowania wybranych agrofagów kwarantannowych. Oprócz kontroli roślin, drewna wykorzystuje się również pułapki feromonowe lub lepowe.
Na podstawie analizy ryzyka rozprzestrzenienia się agrofaga Inspektorzy WIORiN w Łodzi umieszczają pułapki w wybranych lokalizacjach. Podczas realizacji Programu SMP w 2024 w województwie łódzkim zostanie skontrolowane 53 miejsc.
Inspektorzy WIORiN Łodzi przy pomocy pułapek będą kontrolować agrofaga Anoplophora chinensis, Anoplophora glabripennis - chrząszcze z rodziny kózkowatych pochodzące z Dalekiego Wschodu. Oba gatunki zostały zawleczone do Ameryki Północnej i Europy. Występują na wielu gatunkach, w zdecydowanej większości roślin liściastych, o zdrewniałych łodygach i pędach, głównie drzewach. W okresie potencjalnej obecności w środowisku dorosłych chrząszczy z rodzaju Anoplophora – od maja do października stosuje się pułapki feromonowe, przy czym przewiduje się, że szczyt pojawu owadów może mieć miejsce w czerwcu i lipcu.