25 Czerwca 2024

Kontrole poszukiwawcze Agrilus plannipennis - pułapki Drukuj

Maj i czerwiec to miesiące intensywnej pracy Inspektorów w terenie.  Jednym z działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w tych miesiącach jest prowadzenie działań kontrolnych pod kątem wykrycia i monitorowania wybranych agrofagów kwarantannowych. Oprócz kontroli roślin, drewna wykorzystuje się również pułapki feromonowe lub lepowe.

Na podstawie analizy ryzyka rozprzestrzenienia się agrofaga Inspektorzy WIORiN w Łodzi umieszczają pułapki w wybranych lokalizacjach. Podczas realizacji Programu SMP w 2024  w województwie łódzkim zostanie skontrolowane 53 miejsc.  

Inspektorzy WIORiN Łodzi przy pomocy pułapek będą kontrolować agrofaga:

Agrilus planipennis- jest chrząszczem z rodziny bogatkowatych pochodzący z wschodniej Azji. Owad rozwija się na jesionach (Fraxinus), w tym na jesionie wyniosłym (F. excelsior) oraz gatunkach azjatyckich. Larwy po opuszczeniu jaj wgryzają się w korę i przechodzą do kambium. W trakcie swojego rozwoju drążą długie serpentynowate korytarze. Dorosłe chrząszcze przenoszą się w korony drzew, gdzie żerują na liściach. Wykrywanie A. planipennis za pomocą pułapek należy prowadzić w okresie od początku czerwca do września.

 

Flaga Unii Europejskiej

 

 

Logo PIORIN...