Warunki fitosanitarne importu do Unii Europejskiej (UE) maszyn i pojazdów, które były używane do celów rolniczych lub leśnych
Używane maszyny i pojazdy, które były wykorzystywane w rolnictwie lub leśnictwie, pochodzące z państwa nie będącego państwem członkowskim UE, jeżeli wskazany kod celny (CN) towaru znajduje się w punkcie 1 części A załącznika XI rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r., są towarem wysokiego ryzyka fitosanitarnego i podlegają każdorazowo granicznej kontroli fitosanitarnej (GKF).
W takim przypadku importer musi zarejestrować się w rejestrze podmiotów profesjonalnych w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa właściwym, ze względu na zamieszkanie lub prowadzenie działalności oraz założyć konto w systemie TRACES NT w celu zgłoszenia przesyłki do GKF.
Wskazane w przepisach fitosanitarnych używane maszyny i pojazdy muszą być zaopatrzone w oryginalne świadectwo fitosanitarne wystawione przez organizację ochrony roślin w kraju wysyłki. Należy również dopilnować, aby w/w towar był pozbawiony gleby oraz resztek roślin. Tak przygotowana przesyłka może być wprowadzona przez wyznaczone przejścia graniczne w UE, gdzie możliwe jest przeprowadzenie GKF. Przesyłka powinna być zgłoszona (przez generację dokumentu CHED-PP w systemie TRACES NT) przez podmiot odpowiedzialny za przesyłkę (upoważniony podmiot do zgłoszenia przesyłki do GKF, zwykle jest to importer, jeżeli wybrał taką rolę w systemie TRACES, upoważniona agencja celna lub inny upoważniony podmiot lub osoba) przynajmniej na 24 godziny przed przybyciem przesyłki (4 godziny dla transportu lotniczego) do pierwszego punktu wwozu do UE.
Inspektor ds. zdrowia roślin po przeprowadzeniu GKF podejmuje decyzję i w zależności od wyniku kontroli zatwierdza CHED-PP i zezwala na wwóz lub odrzuca CHED-PP i zakazuje wwozu towaru na teren UE.
Należy zwrócić uwagę, że towary wprowadzane do UE, muszą być poddane kontroli pod kątem spełnienia wymagań fitosanitarnych w pierwszym punkcie wwozu (na zewnętrznej granicy UE), nawet jeśli są przeznaczone do innych państw członkowskich. Niedopilnowanie tego obowiązku może wiązać się ze zwrotem przesyłki do pierwszego punktu wwozu.
Natomiast nowe, nieużywane maszyny i pojazdy rolnicze lub leśne nie podlegają granicznej kontroli fitosanitarnej.
Więcej informacji o imporcie, wymaganiach fitosanitarnych, punktach wwozu na terenie Polski i systemie TRACES zawarte są w następujących zakładkach: Import towarów do UE / Eksport i Import / Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (piorin.gov.pl); TRACES / Eksport i Import / Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (piorin.gov.pl); Import towarów do UE / Eksport i Import / Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (piorin.gov.pl)