07 Grudnia 2023

WYMAGANIA W HANDLU ROŚLINAMI ORAZ MATERIAŁEM SIEWNYM Drukuj

WYMAGANIA W HANDLU ROŚLINAMI ORAZ MATERIAŁEM SIEWNYM

 

Wraz ze zmianami w przepisach Europejskich zmieniły się także polskie Ustawy. W dniu 13 lutego 2020 roku w życie weszła ustawa o ochronie roślin przed agrofagami. Wszystkie rośliny znajdujące się w handlu muszą być zaopatrzone w paszport roślin zgodnie z artykułem 78. Rozporządzenia Unii Europejskiej 2016/2031. Musi mieć on konkretny wzór zapisany w Rozporządzeniu Europejskim zamieszczony w Załączniku nr VII, część A.  

Według najnowszych przepisów, każda roślina sprzedawana przez internet (na odległość) musi być zaopatrzona w paszport roślin. Potwierdza on, że oferowane do sprzedaży rośliny zostały skontrolowane i są wolne od organizmów szkodliwych. Dotyczy to szkółek, które oferują sadzonki roślin ozdobnych w ilościach hurtowych, ale także małych hobbystycznych amatorów, którzy sprzedają swoje tzw. nadwyżki parapetowe.  

Każda osoba, która produkuje i sprzedaje rośliny poprzez internet lub do dalszej sprzedaży np. do kwiaciarni, czy sklepów, podlega wpisowi do Urzędowego Rejestru Podmiotów Profesjonalnych we WIORiN.

Otrzymuje swój numer producenta, który zgodnie z obowiązującym wzorem paszportu musi umieścić pod literą B. 

Aby otrzymać upoważnienie do samodzielnego wystawiania paszportów roślin  od Wojewódzkiego Inspektora należy zdać państwowy egzamin.  Jest to ułatwienie dla osób, które posiadają znaczną liczbę roślin.  

Podobnie jest z osobami, które nie posiadają upoważnienia na wydawanie paszportów. Mogą o nie wnioskować we właściwym, zgodnie z siedzibą, Oddziale Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.  
Kary za sprzedaż roślin poprzez oferty sprzedaży na odległość są bardzo surowe zaczynają się od 500 zł do nawet 5000 zł za każdą przesyłkę roślin.  

Podobnie jest ze sprzedażą materiału siewnego.  Zgodnie z art. 84. Ustawy o nasiennictwie, obrót materiałem siewnym może prowadzić przedsiębiorca, który wpisany jest do ewidencji przedsiębiorców w Wojewódzkim Inspektoracie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby przedsiębiorstwa. Podobnie jest z rolnikami, którzy wytwarzają własny materiał siewny i chcą go sprzedawać, muszą być wpisani do ewidencji rolników, przejść kwalifikacje polowe oraz badanie laboratoryjne materiału siewnego.

Każda partia materiału siewnego znajdująca się w obrocie musi być zaopatrzona w etykiety nasienne zgodnie z art. 96. Ustawy o nasiennictwie. Jest to etykieta urzędowa wydawana przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa lub upoważnionych przedsiębiorców. Znajdują się na niej następujące informacje takie jak: gatunek, odmiana, siła zdolności kiełkowania, masa tysiąca nasion, czy zaprawa nasienna.

Pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontrolują ogłoszenia

zarówno z działu fitosanitarnego jak i z nasiennictwa.

Podsumowując, oferty sprzedaży, czy to roślin czy materiału siewnego mogą umieszczać osoby posiadające odpowiednie upoważnienia od Wojewódzkiego Inspektora. Do każdej przesyłki muszą umieszczać paszporty roślin, z kolei materiał siewny musi być zaopatrzony w etykiety nasienne. Nie przestrzeganie prawa podlega karze grzywny.

               

Tekst: Joanna Mielcarek, Magdalena Urban/Oddział Żagań