07 Lutego 2024

Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych Drukuj

Inicjatywa ta powstała w 2016 roku. Pierwsze obchody obyły się 10 lutego 2019 r. Pomysłodawcą święta jest FAO (ang. Food and Agriculture Organization): Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Rośliny strączkowe nie wymagają intensywnego nawożenia. Z tego powodu odgrywają dużą rolę w rolnictwie, zwłaszcza zrównoważonym. Sprawdzają się jako część płodozmianu, podnosząc plony roślin następczych, są istotnymi składnikami przy produkcji pasz i żywności.

Nasiona roślin strączkowych są głównym składnikiem roślinnych substytutów mięsa, bogatym w białko. Warto więc włączyć do diety nasiona roślin strączkowych, które są najlepszym źródłem białka roślinnego i komponować je z innymi produktami, zawierającymi deficytowe dla nasion strączkowych aminokwasy. Połączone w daniu z jednym lub kilkoma z tych produktów: zbożem, orzechami oraz produktami mlecznymi – tworzą kompletny pod względem zawartości aminokwasów posiłek. Spożywanie nasion roślin strączkowych wpływa m.in. na trawienie z uwagi na zawartość węglowodanów i błonnika, dostarczając również ważnych dla organizmu składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, fosfor, potas, oraz witamin z grupy B, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. To bogactwo naturalnych składników sprawia, że możemy podnieść naturalną odporność, poprawić funkcjonowanie układu nerwowego, obniżyć negatywne skutki stresu, zmniejszyć ryzyko chorób serca.

 

Tekst: Janina Nowosad-Kapuśniak, WIORiN Oddział w Zielonej Górze

Zdjęcia: Janina Nowosad-Kapuśniak, źródło fot.: portal żywność.com


lista aktualności