11 Kwietnia 2022

Rdza gruszy – problem ostatnich lat Drukuj

Rdza gruszy – problem ostatnich lat

 

Latem na drzewach gruszy, na górnej stronie liści można zauważyć pomarańczowoczerwone plamy. Są to objawy porażenia rdzą gruszy (Gymnosporangium sabinae). Objawy te występują głównie na drzewach gruszy dzikorosnącej lub w ogrodach przydomowych. Ochrona chemiczna drzew gruszy w sadzie przeciw parchowi gruszy chroni jednocześnie przed rdzą.  

Wcześniejsza literatura fachowa podaje, że rdza gruszy jest chorobą rzadko występującą w Polsce. Jednak w ostatnich latach nasiliło się jej wystepowanie, głównie na drzewach niechronionych. 

 

Objawy porażenia. Na górnej stronie liści występują pomarańczowoczerwone plamy, na których pojawiają się czarne punkty - spermogonia grzyba. Plamy ciemnieją, w ich miejscu na dolnej stronie liścia tworzą sie nabrzmienia, które w końcu lata przekształcają się w 3 mm stożkowate narośla. Na owocach i pędach mogą również wystepować pomarańczowoczerwone plamy. Porażone pędy ulegaja zniekształceniu, a owoce przedwcześnie opadają. Gałęzie, na których wystąpiły zmiany chorobowe usychają.

 

Żywicielem  pośrednim jest jałowiec (głównie odmiany jałowca sabińskiego). Zaleca się  nie sadzić jałowca  w pobliżu drzew gruszy. Na porażonych pędach jałowca występują wrzecionowate, galaretowate, pomarańczowego koloru wyrośla. Pędy jałowca powyżej miejsca porażenia szarzeją, przestają rosnąć i zamierają. Z pomarańczowych wyrośli widocznych na pędach jałowca uwalniają się zarodniki grzybni, które są przenoszone na gruszę oraz jarzębinę, głóg, irgę i pigwę. Grzybnia rozwijająca się wewnątrz pędów jałowca jest w zasadzie niemożliwa do zniszczenia. Odcinanie porażonych gałązek zmniejsza powierzchnię rozwoju patogenów, ale nie zwalcza ich źródła. Nowe skupiska zarodników rozwiną się w pędach, wyglądających w momencie cięcia na zdrowe. Z tego powodu jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się choroby jest usunięcie z ogrodu porażonych jałowców. Karczując chore krzewy doprowadzamy do przerwania cyklu rozwojowego grzyba. Należy regularnie nawozić i ściółkować osłabione rdzą grusze.

 

Sadząc w ogrodzie drzewa gruszy trzeba wybierać odmiany odporne lub mało wrażliwe na rdzę gruszy. Zwalczanie. W Polsce brakuje fungicydów zarejestrowanych do zwalczania rdzy gruszy i rdzy na jałowcu. Jeżeli mamy w ogrodzie podatne na rdzę gatunki i odmiany jałowców, możemy stosować profilaktyczne opryski fungicydami zawierajacymi substancję czynną -  tritikonazol.

 

Występowanie patogena na gruszach można ograniczyć stosując opryski ochronne przeciwko parchowi gruszy. Zarejestrowane fungicydy do zwalczania rdzy gruszy zawierają substancje czynne np. fluopyram, tebukonazol czy trifloksystrobina. Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą  danego środka ochrony roślin.  

 

    

 

 

 

  

Tekst i zdjęcia Aleksandra Leśniak WIORiN O/ Strzelce Krajeńskie


lista aktualności