09 Maja 2024

Konwalia majowa Convallaria majalis Drukuj

Na przełomie maja i czerwca rozkwita konwalia majowa – roślina lecznicza, zwana konwalią leśną, lanuszką, majówką lub kokoryczką, dziko rosnąca w lasach zwykle w dąbrowach, uprawiana również w przydomowych ogrodach. Z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później pojawiają się drobne białe dzwonki ukryte pomiędzy dużymi zielonymi liśćmi. Owoc konwalii początkowo jest zielony, następnie czerwienieje, delikatne kwiaty od wieków są symbolem niewinności.

Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych. Konwalia majowa znajduje zastosowanie głównie w leczeniu chorób serca. Ma także działanie uspokajające i wspomagające przy reumatyzmie i problemach z pamięcią. Usprawnia pracę mózgu. Ponadto działa delikatnie moczopędnie oraz łagodzi objawy menopauzy, uśmierza bóle głowy. Glikozydy konwalii poprawiają również ukrwienie.

Konwalia majowa swoje zastosowanie znalazła również w kosmetyce – łagodzi podrażnienia skóry, pomaga w walce z trądzikiem i łupieżem. Z kolei olejek eteryczny pozyskiwany z konwalii jest częstym składnikiem perfum.

Konwalia majowa, choć piękna i niewinnie wyglądająca, jest niestety rośliną o wysokim stopniu toksyczności. Wszystkie jej części: liście, kwiaty, łodyga, a zwłaszcza czerwone owoce są silnie trujące. Warto wiedzieć, że nawet woda, w której stały konwalie cięte, jest toksyczna.

Z uwagi na toksyczność należy trzymać ją z dala od dzieci.

Warto wiedzieć!

Konwalia swoje święto obchodzi 1 maja. Święto to swoje korzenie ma we Francji.

Konwalia majowa różowa

Są chętnie zbierane do bukietów a kwiaty długo zachowują swoją świeżość. W starożytnych czasach były już czczone przez Celtów i Rzymian, którzy uważali je za boskie kwiaty przynoszące szczęście.

Francuzi wręczają je sobie 1 maja, a tradycja ta została zapoczątkowana przez króla Karola IX, który obdarowywał nimi damy.

W dniu 1 maja 1900 roku francuscy projektanci mody zorganizowali w Paryżu święto. Konwalie rozdawano napotkanym kobietom a pomysł był przysłowiowym strzałem w 10-tkę i co roku go powtarzano. Również dzisiaj we Francji 1 maja w dniu Święta Pracy i Zgody Narodowej Francuzi podarowują sobie konwalie.

Konwalie zostały umieszczone w emblemacie domu Christania Diora.

Tekst: Halina Wysługocka


lista aktualności