16 Grudnia 2022

Kolejne posiedzenie Lubuskiej Izby Rolniczej Drukuj

Dnia 8 grudnia 2022 roku odbyło się wspólne posiedzenie Rad Powiatowych Krośnieńskiej i Świebodzińskiej Lubuskiej Izby Rolniczej w Ratuszu Miejskim w Świebodzinie.

 

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR Alfred Kałużny, który przywitał członków zarządu oraz zaproszonych przedstawicieli ARiMR, KOWR, LODR, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oraz WIORiN w Gorzowie Wlkp. Oddziału w Świebodzinie.

 

Marek Cieloch Z-ca Dyrektora KOWR OT w Gorzowie Wlkp. poruszył tematy pomocy dla rolników poszkodowanych w czasie suszy oraz obrotu nieruchomościami rolnymi w powiecie świebodzińskim.     

                                                                                                       

Katarzyna Jarosławicka podała informacje nt. weryfikacji wniosków suszowych, realizacji wypłat zaliczek oraz płatności w ramach dopłat bezpośrednich i płatności PROW w Biurze Powiatowym ARiMR w Świebodzinie. Omówione zostały ekoschematy tj. nowe płatności w ramach płatności bezpośrednich w latach 2023-2027.

 

 W ramach 6 ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z:

 

- obszarami z roślinami miododajnymi,

- prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,

- biologiczną ochroną upraw,

- retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych,

- dobrostanem zwierząt,

- rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi.

 

Z-ca Dyrektora LODR Jan Gembara zachęcał do planowanych szkoleń w związku z nowymi programami dotyczącymi płatności.

 

Przedstawicielka TUW z Gorzowa Wlkp. przedstawiła propozycje ubezpieczeń w gospodarstwie rolnym np. OC rolne - pakiet bezpieczna zagroda.

 

Z ramienia Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Wincenty Grabowski kierownik Oddziału WIORiN w Świebodzinie poinformował o zmianach w przepisach Inspekcji oraz o wymaganiach podczas przeprowadzania kontroli. Zwrócił uwagę o konieczności zgłaszania do inspekcji nieużywanego sprzętu do stosowania środków ochrony roślin w celu zdjęcia go z ewidencji. Przypomniał o obowiązku terminowego badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin, prowadzenia dokumentacji wykonywanych zabiegów ochrony roślin na bieżąco, wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych przez rolników zajmujących się uprawą i sprzedażą ziemniaków bezpośrednio z gospodarstwa oraz o oznakowaniu numerem nadanym podczas rejestracji każdego jednostkowego opakowania ziemniaków przeznczonych do zbycia. W dalszej części wystąpienia poinformował o problemach w ochronie upraw rolniczych związanych z malejącą ilością dostępnych substancji czynnych oraz sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji.

 

Tekst: Wincenty Grabowski O/Świebodzin

Zdjęcia: LIR