13 Maja 2024

Kampania #Planthealth4life Drukuj

8 marca w siedzibie EFSA, która mieści się w Parmie (Włochy) odbyło się spotkanie rozpoczynające przygotowania do tegorocznej edycji kampanii #PlantHealth4Life. Polskę reprezentowała Paula Całusińska z Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej GIORiN.

Celem tej kampanii społecznej jest zwrócenie uwagi na szczególny związek między zdrowiem roślin a naszym codziennym życiem. Głównym hasłem tegorocznej kampanii jest hasło „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”, a jej przesłaniem jest to, że wszyscy mieszkańcy mogą odegrać ważną rolę w tym procesie.

 Jednym z elementów komunikacji w kampanii będzie maskotka, której nadano imię PESTY (ang. pest – agrofag).

Oficjalny start tegorocznej edycji kampanii planowany jest na 15 maja.

Na stronie internetowej kampanii https://campaigns.efsa.europa.eu/PlantHealth4Life/pl/, można dowiedzieć się, jak chronić zdrowie roślin:

  • Podróżujesz poza granice UE? Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziesz egzotyczną roślinę, która skradnie twoje serce, zrób jej zdjęcie – nie zabieraj nasion w podróż powrotną. Przewożąc części roślin w bagażu możesz zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki.
  • Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Podobnie jak szkodniki, choroby roślin mogą przedostawać się przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały one odpowiednio sprawdzone i certyfikowane. Kupując w sieci rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej warto upewnić się zatem, że posiadają odpowiednie certyfikaty.
  • Warto rozmawiać o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, by sprawić, żeby przedstawiciele młodszego pokolenia stali się ambasadorami ich zdrowia.

lista aktualności