12 Września 2023

I SZKOLENIE Z POBREXITOWEJ REZERWY DOSTAWCZEJ Z PREZENTACJĄ DRONA Drukuj

Dnia 5 września 2023 rozpoczęliśmy cykl trzech szkoleń realizowanych w ramach projektu nr PBAR.01.09.00-08-0001/22, który jest finansowany z Pobrexitowej Rezerwy Dostosowawczej (BAR). 

Projekt ten realizuje Wojewoda Lubuski przy udziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Na pierwszym szkoleniu, które odbyło się w Kalsku w dniach 5-7 września 2023 r., mieliśmy zaszczyt gościć Wicewojewodę Lubuskiego, Pana Wojciecha Perczaka. 

 

Spotkanie z Wicewojewodą Lubuskim rozpoczęło się od  prezentacji możliwości technicznych dronów. Te bezzałogowe statki powietrzne, które zostały kupione z funduszy pozyskanych z projektu,  posłużą inspektorom do sprawniejszego przeprowadzenia kontroli, głównie inspekcji trudno dostępnych terenów oraz mapowania upraw.

 

Spotkanie z Wicewojewodą Lubuskim było okazją do prezentacji działań naszej instytucji w kontekście usprawnień, które uzyskaliśmy dzięki dofinansowaniu z projektu.

W dalszej części szkolenia omawialiśmy nasze zadania w zakresie zdrowia roślin i produktów roślinnych w świetle Pobrexitowych  przepisów fitosanitarnych. Temat ten omawiał kierownik DNF - Pan Witold Mysiuga.

 

Tematykę drzewnego materiału opakowaniowego prezentował z kolei dr inż. Andrzej Noskowiak z Centrum Technologii Drewna  (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny). Wspólnie odwiedziliśmy zakład produkujący drzewny materiał opakowaniowy w Smolnie Wielkim. Poznaliśmy  tam kolejne etapy produkcji DMO i sposób realizacji  wymagań   standardu FAQ IPPC ISMP 15. 

 

Wykład o agrofagach ważnych gospodarczo występujących w sadownictwie oraz na roślinach ozdobnych w apekcie eksportu tych towarów do Wielkiej Brytanii poprowadzili: dr hab. Barbara H. Łobanowska , prof. IO oraz prof. dr hab. Gabriel S. Łabanowski.

 

 Tekst: Joanna Brudnowska, zdjęcia: Agnieszka Jaszczur i Dagmara Dubiniec