Antraknoza orzecha włoskiego Drukuj
Antraknoza orzecha włoskiego to choroba, którą wywołuje grzyb Gnomonia leptostyla.
Czas zbiorów orzechów włoskich przypada od końca września do połowy października w zależności od odmiany orzecha i pogody panującej w danym roku. Podczas dojrzewania owoców możemy zaobserwować, że na otoczce skrywającej orzech pojawiły się brunatno-czarne plamy, które w późniejszym czasie zwiększają swoją powierzchnię w następstwie czego skórka czarnieje i zasycha na orzechu. Może być to skutek porażenia antraknozą. Objawy antraknozy występują również na liściach, pojawiają się żółte plamy, które z czasem brunatnieją, powiększają się, zlewają a w późniejszym okresie porażenia zasychają. Porażeniu ulegają także zielone, niedojrzałe części pędów, na których pojawiają się również brunatne plamy. Silnie porażone pędy zasychają, a te które zaczęły drewnieć, w miejscu plam mają spękaną korę.
Zainfekowany orzech włoski może przez długie lata chorować i wydawać mniejszy plon owoców, dlatego ważne jest, aby wykonać odpowiednie działania.
Konieczne jest wycięcie porażonych części roślin, usunięcie ich oraz dokładne wygrabienie opadłych liści i owoców. Można stosować zapobiegawczo środki ochrony roślin w terminie od połowy marca do połowy maja lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Niemojewska