09 Grudnia 2022

12 grudnia - Dzień Poinsecji Drukuj

Gwiazda betlejemska – poinsecja - od wielu lat jest ozdobą wnętrz w okresie Bożego Narodzenia. Najbardziej popularne są czerwone ale gwiazdy betlejemskie występują w szerokiej palecie barw – białe, różowe, żółte, kremowe, łososiowe.
Skąd nazwa gwiazda betlejemska?
Jej przebarwiające się liście (nie kwiaty, te są malutkie i mało atrakcyjne) układają się w charakterystyczny kształt gwiazdy.
Roślina pochodzi z Meksyku i znana jest pod nazwą botaniczną wilczomlecz piękny. W klimacie półtropikalnym rośnie jako krzew i może dorastać nawet do 4 metrów wysokości. Nazwa poinsecja pochodzi od ambasadora Stanów Zjednoczonych w Meksyku Joela Poinsetta, który na początku XIX wieku sprowadził ja do swojego ojczystego kraju. Do Europy trafiła za sprawą Alexandra von Humbolda, który przywiózł ją z podroży do Ameryki. W Berlinie została skatalogowana i nadano jej nazwę Euphorbia pulcherrima (najpiękniejsza z euforbii). Promocją gwiazdy betlejemskiej w Ameryce, na początku XX, wieku zajął się niemiecki emigrant – Paul Ecke sprzedając świeżo ścięte gałązki poinsecji jako roślinę bożonarodzeniową. Jego syn Paul junior sprzedawał wilczomlecz w czasie sezonu świątecznego min: na Bulwarze Zachodzącego Słońca i Bulwarze Hollywoodzkim w Los Angeles.  
Aztecka legenda głosi, że płonący kwiat (Cuetlaxochitl) jest zabarwiony krwią bogini, której serce pękło z miłości. Aztekowie cenili tę roślinę ze względu na jej praktyczne zalety: z jej liści robili czerwony pigment, którego używali do kosmetyków i tkanin, a mleczny sok wykorzystywali do zbijania wysokiej gorączki.
Inna legenda, związana z Bożym Narodzeniem, mówi, że dawno temu w Meksyku pewna biedna dziewczyna zapragnęła podarować narodzonemu Jezusowi jakiś prezent. Nie miała pieniędzy więc zerwała gałązki nieznanego krzewu, ułożyła z niego bukiet i zaniosła do kościoła przed ołtarz. Po jakimś czasie, ku zdziwieniu wiernych, gałązki przebarwiały się na czerwono. Uznano to za cud i zaczęto dostrzegać w poinsecji symbol Bożego Narodzenia.
12 grudnia obchodzony jest „Dzień Poinsecji”. Z tej okazji Amerykanie obdarowują się gwiazdami betlejemskimi. Ten miły zwyczaj zyskuje również popularność w Europie.
Gwiazda betlejemska – żeby cieszyć się długo jej pięknem należy kupować rośliny o lśniących i świeżych liściach.  Poinsecja nie lubi zimna, w czasie transportu należy ją chronić przed chłodem i wiatrem a w domu nie stawiać w przeciągu i na bezpośrednim słońcu. Odpowiednie miejsce dla kwiatu powinno być dobrze oświetlone i ciepłe, najlepiej w zakresie temperatur 15-22 stopni. Nie należy przesadzać z podlewaniem. Lepszy jest niedobór wody niż jej nadmiar, który może doprowadzić do opadania liści. Najlepiej gwiazdę betlejemską podlewać co drugi dzień odrobiną letniej wody.

Źródła:
1. muratordom.pl
2. Monika Ułnik-Strugała „ Idą Święta”

Tekst: Aleksandra Wolniewicz