27 Sierpnia 2020

ZNACZENIE DREWNIANEGO MATERIAŁU OPAKOWANIOWEGO W EKSPORCIE Drukuj

Handel międzynarodowy towarami pochodzenia roślinnego tj. roślinami, produktami roślinnymi lub przedmiotami, zwłaszcza przesyłki kierowane poza terytorium Unii Europejskiej, podlegają szczegółowym regulacjom i wymaganiom fitosanitarnym państw trzecich, na teren których są przemieszczane. Rolą PIORiN jest nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem eksportu w zakresie zdrowia roślin, a dokumentem potwierdzającym że zostały spełnione importowe wymagania fitosanitarne kraju przeznaczenia w zakresie zdrowia roślin jest świadectwo fitosanitarne.

Należy także pamiętać, że równie ważną częścią realizowanych wysyłek, w kwestii bezpieczeństwa fitosanitarnego, jest prawidłowo oznakowany drewniany materiał opakowaniowy (DMO).

W związku z tym, że stosowane w obrocie międzynarodowym różnego rodzaju drewniane opakowania, między innymi palety stanowią potencjalne ryzyko rozprzestrzenienia chorób i szkodników na odległe terytoria, opracowany został standard fitosanitarny dotyczący stricte opakowań drewnianych - Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych numer 15 (ISPM nr 15). Celem ww. standardu jest zapewnienie, że drewniany materiał opakowaniowy, spełniający jego wymogi jest wolny od patogenów, co finalnie eliminuje ryzyko zawleczenia ich na inne obszary.

W ostatnim czasie PIORiN otrzymała znaczną ilość notyfikacji, dotyczących nieprawidłowości
w oznakowaniu DMO, szczególnie przesyłek kierowanych na teren Białorusi i Ukrainy. Głównym problemem było nieczytelne, bądź niepełne oznakowanie, co może nawet budzić podejrzenia o próbach fałszowania wymaganego oznakowania. Wiedząc, jak istotną gałęzią gospodarki krajowej jest eksport towarów, zarówno tych pochodzenia roślinnego, jak
i wszelkich innych, nie związanych z działalnością Inspekcji, w interesie eksporterów powinno być zwrócenie bacznej uwagi na dbałość o stosowanie prawidłowo oznakowanego materiału opakowaniowego. Dzięki temu obrót towarami będzie mógł być realizowany w pełnym zakresie i bez konieczności kwestionowania źle oznakowanych przesyłek przez służby fitosanitarne innych krajów.

Szczególnie istotne jest więc by drewniany materiał opakowaniowy - DMO był zgodny ze standardem ISMP nr 15, opublikowanym 27 maja 2019 r., który dostępny jest na stronie internetowej IPPC (www.ippc.int) oraz na stronie PIORiN w zakładce Eksport i Import – Opakowania drewniane (DMO).

Przypominamy, z jakich elementów powinno się składać prawidłowe oznakowanie DMO:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IPPC - International Plant Protection Convention (Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin)

XX - kod ISO kraju (np. PL - Polska)

000 - numer producenta opakowań

YY - rodzaj zatwierdzonego działania (np. HT)

 

W załączeniu zdjęcia prawidłowego znakowania DMO

 

Autor tekstu: Magdalena Cetner

Autor zdjęć: Adam Błochowiak, Katarzyna Radziejewska,

         

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie