WYKRYCIE BAKTERII Ralstonia solanacearum W RZECE WARCIE Drukuj
W związku z wykryciem obecności bakterii Ralstonia solanacearum w rzece Warcie, na odcinku przepływającym przez teren województwa łódzkiego, w dniu 2 września br.
na terenie powiatu tureckiego zostały pobrane próbki wody oraz roślin psianki słodkogórz, (będącej naturalnie występującą rośliną żywicielską dla tej bakterii) w ramach kontroli jej dalszego rozprzestrzeniania. Próbki pobrano w koryta rzeki Warty oraz z części zbiornika Jeziorsko znajdującej się na terenie powiatu tureckiego.
Ralstonia solanarearum jest organizmem znajdującym się na liście agrofagów kwarantannowych stanowiącym zagrożenie przede wszystkim dla upraw ziemniaka. Znajduje się ona na liście Rozporządzenia wykonawczego Komisji UE 2019/2072 i podlega zwalczaniu z urzędu. Poza roślinami ziemniaka poraża również rośliny pomidora, pelargonii i róży. Rozprzestrzenia się poprzez zakażone części roślin np. bulwy, wraz z wodami powierzchniowymi, zainfekowanymi narzędziami oraz resztkami zakażonych roślin. Objawem jej występowania jest więdnięcie bakteryjne, zgnilizny i obumieranie roślin co znacząco pogarsza plon.
Z uwagi na występujące naturalnie rośliny żywicielskie dla tej groźnej bakterii, oraz możliwość jej przenoszenia wraz z wodą, często wykorzystywanej do nawadniania upraw, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu (WIORiN w Poznaniu) w obecności przedstawiciela Zarządu Zlewni w Sieradzu, dokonali pobrania próbek wody z rzeki Warty. Próbki pobrano z różnych lokalizacji z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego (BSP), który umożliwił pobranie próbek z głównego nurtu rzeki oraz wysięgnika teleskopowego. Pobranie próbek wody za pomocą BSP przeprowadzili piloci WIORiN w Poznaniu - Krzysztof Sobotka i Michał Tomczak, natomiast inspektorzy Oddziału w Turku pobrali próbki wysięgnikiem w odległości 2 m od brzegu. Z brzegu rzeki w okolicy miejsca pobierania próbek wody, pobrano również rośliny psianki słodkogórz, którą inspektorzy Oddziału w Turku. Wszystkie pobrane próbki przeznaczone do badań na obecność bakterii Ralstonia solanacearum zostały przekazane do badań laboratoryjnych do Centralnego Laboratorium w Toruniu.
Autor tekstu: Dominika Zbierska, Andżelika Nawrocka
Autor zdjęć: Andżelika Nawrocka
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie