22 Sierpnia 2023

WSPOMNIENIE LIPCA - FESTIWAL OGÓRKA - OGÓRKOBRANIE 2023 - W POWIECIE GNIEŹNIEŃSKIM Drukuj

Spotkanie odbyło się na terenie gospodarstwa, na którego gruntach od wielu lat uprawiane są ogórki.

Szczyt sezonu zbioru ogórków gruntowych przypada na  połowę lipca i jak co roku w tym czasie obchodzone jest Święto Ogórka. Tego dnia rolnicy z całej Wielkopolski przybywają na pole do Michalczy, aby podziwiać zaawansowaną technicznie uprawę. Każdy rząd ogórków nawadniany jest kropelkową linią nawadniającą, nasiona wysiewano pod folię, aby mieć lepsze warunki do wschodów.

Warto wspomnieć, że ogórek składa się w 98 proc. z wody. Spożywanie ogórków to świetny sposób nawadniania dla osób mających problemy z regularnym spożywaniem płynów. Ogórki zawierają witaminy A oraz K a także witaminy z grupy B (B1, B3 i B6), ale w niezbyt dużych ilościach. Siła ogórków tkwi w innych składnikach czyli błonniku, mikro- i makroelementach oraz antynowotworowych kukurbitacynach.

Podczas V Dnia Ogórka prezentowano przetwory wytworzone w ramach lokalnych gospodarstw i grup producentów rolnych oraz przekazywano informacje dotyczące prowadzenia działalności grup producentów rolnych. Inspektorzy gnieźnieńskiego oddziału WIORiN w Poznaniu odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników spotkania, dotyczące pracy inspekcji oraz obowiązków jakie mają rolnicy w zakresie właściwego stosowania środków ochrony roślin.

Tego dnia na stołach królował ogórek w różnych odsłonach. Przeprowadzono także konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ogórkiem. Można było spróbować takich dań jak: sałatka z grzankami, klopsy czy pierogi - wszystko z ogórkiem w roli głównej. Potrawy zrobiły wielkie wrażenie na osobach degustujących.

 

Podczas imprezy został omówiony cały cykl produkcyjny uprawy ogórka oraz   pokazano technikę jego zbioru.

 

Plantacje ogórka w powiecie gnieźnieńskim są kontrolowane przez inspektorów WIORiN w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, którzy sprawdzają czy w uprawie nie ma niepożądanych agrfagów. Przeprowadzane są także kontrole pod kątem prawidłowego stosowania środków ochrony roślin, w tym pobierane są próby na obecność pozostałości środków ochrony roślin.

 

Autor tekstu: Beata Przybysławska, Joanna Kapcińska, Ewa Korczyńska- Skowron, Hanna Dalbor-Adamska

Autor zdjęć: Beata Przybysławska, Hanna Dalbor-Adamska

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności