18 Grudnia 2018

WSPÓLNE KONTROLE Z INSPEKCJĄ TRANSPORTU DROGOWEGO Drukuj

 

Ziemniak jest rośliną wysokiego ryzyka fitosanitarnego, a jego produkcja, dystrybucja oraz przetwarzanie podlega bardzo restrykcyjnym przepisom prawnym. Jednym z ważnych elementów w systemie nadzoru nad zdrowiem ziemniaków są kontrole obrotu na różnych etapach dystrybucji  m.in. w trakcie przemieszczania bulw. W tym celu Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadza monitoringowe kontrole wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego.

W tym roku, w dniach od 18.04. do 26.05.2018 r., 25.10.2018, oraz w dniach od 27.11.  do 30.11.2018 r. i 05.12.br., inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, przeprowadzali wspólne kontrole na drogach w  wytypowanych wcześniej miejscach na terenie powiatów: kaliskiego, ostrowskiego, pilskiego, pleszewskiego, poznańskiego oraz wolsztyńskiego. Miejsca kontroli ustalono w oparciu o przeprowadzoną  analizę ryzyka.

Skontrolowano łącznie 51 środków transportu. W trzech samochodach przewożone były ziemniaki w tym: jeden przemieszczał się w tranzycie między Holandią a Litwą, drugi przewoził ziemniaki z Egiptu do polskiego dystrybutora, natomiast trzeci przewoził polskie ziemniaki przemysłowe na terenie kraju. Kierujący pojazdami okazali niezbędne dokumenty,  inspektorzy nie stwierdzili uchybień w procesie przemieszczania bulw ziemniaka na wspólnotowym rynku UE.

Każdy z kontrolowanych kierowców otrzymał ulotkę informacyjną wydaną przez PIORiN (sporządzoną w kilku językach), dotyczącą zasad przemieszczania polskich ziemniaków do innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wspólne kontrole PIORiN i Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzane są monitoringowo, a ich celem jest zapobieganie nielegalnemu przemieszczaniu bulw polskich ziemniaków do innych państw członkowskich UE oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się organizmów kwarantannowych, w szczególności bakteriozy pierścieniowej ziemniaka  (Clavibacter michiganensis ssp. sepodonicus), wywołującej ogromne straty w uprawach ziemniaka, czasem sięgające nawet 45% plonu bulw.

W trakcie kontroli sprawdzane jest oznakowanie przewożonych ziemniaków oraz inna dokumentacja towarzysząca przesyłkom pod kątem spełnienia wymagań obowiązujących podczas przemieszczania ziemniaków wyprodukowanych w Polsce do innych państw członkowskich UE. W uzasadnionych przypadkach z takich ziemniaków może być pobrana próba do badań laboratoryjnych pod kątem obecności szkodliwych organizmów kwarantannowych podlegających zwalczaniu z urzędu.

Funkcjonariuszom ITD składamy podziękowanie za wspólną pracę w realizacji zadań ustawowych, których celem jest zapewnienie dostępu polskich ziemniaków do rynków zbytu w państwach członkowskich UE, a tym samym rozwoju polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki.