WIZYTA W „ZAGRODZIE SZCZĘŚLIWYCH ZWIERZĄT” W BIAŁĘGACH Drukuj
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest jednym z urzędów, które sprawują nadzór nad rolnictwem ekologicznym, w tym nad wykorzystywanym do siewu materiałem siewnym ekologicznym.
W dniu 15 marca 2024 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu Oddział w Szamotułach na zaproszenie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wzięli udział w spotkaniu dotyczącym ekologicznej uprawy zbóż.
Demonstracja ekologicznych upraw wytworzonych w całości z materiału wyprodukowanego metodą ekologiczną odbyła się w Białęgach w „Zagrodzie Szczęśliwych Zwierząt” w gminie Murowana Goślina. Gospodarstwo od 2016 roku posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego. Celem działania gospodarstwa jest stworzenie samowystarczalnego miejsca ekologicznego na najwyższym stopniu bioróżnorodności, a także promowanie edukacji wśród dzieci i dorosłych w zakresie zrównoważonego rozwoju, szacunku do przyrody i zdrowego trybu życia. Historia tego miejsca sięga lat 50 XX wieku, kiedy to teren ten był świadkiem funkcjonowania stacji zagłuszania radia Wolna Europa. Jednak dzięki wizji właścicieli, obszar ten przekształcił się w coś zupełnie innego i wyjątkowego. Stał się miejscem edukacji ekologicznej oraz domem dla „Zagrody Szczęśliwych Zwierząt”.
Podczas prelekcji przedstawiono najnowsze osiągnięcia w ekologicznych metodach uprawy roślin. Prezentowano skuteczność różnych mechanicznych sposobów regulacji zachwaszczenia z zbożach, techniki nawożenia ekologicznego, metody kontroli występowania szkodników i chorób, a także zastosowane technologie w uprawach ogrodniczych. W przyszłości planowane jest stworzenie ekologicznych nasion dostosowanych do polskich warunków klimatycznych.
Kolejnym etapem szkolenia zaplanowanym na lipiec br. są warsztaty i zajęcia praktyczne na polach doświadczalnych.
Autor tekstu: Alicja Jaroszyk
Autor zdjęć: Alicja Jaroszyk, Weronika Borowiak
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie