29 Lutego 2024

WIELKOPOLSKIE FORUM ROLNICZE W POWIECIE LESZCZYŃSKIM Drukuj

28 lutego 2024 r. na terenie powiatu leszczyńskiego odbyło się 21 spotkanie z cyklu „Wielkopolskie Fora Rolnicze 2024” zorganizowane pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej. W leszczyńskim Forum uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, władz lokalnych, organizacji społecznych i firm współpracujących z rolnikami oraz młodzież szkolna Zespołu Szkół Rolno-Budowlanych w Lesznie. Gośćmi honorowymi spotkania byli Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski oraz Radna Sejmiku Wielkopolskiego Zofia Szalczyk.

Spotkanie miało formę prezentacji, połączonych z sesją pytań i odpowiedzi oraz otwartą debatą. Poruszone zostały bieżące kwestie i problemy rolnictwa, a przede wszystkim tematy dotyczące ostatnich wydarzeń – trwających strajków rolników domagających się odstąpienia od wprowadzania Zielonego Ładu oraz rozwiązania problemu importu tanich produktów rolniczych z Ukrainy.

Podczas spotkania skupiono także uwagę na informacjach dotyczących naborów wniosków przez ARiMR w 2024 roku, możliwości pozyskania nieruchomości z Zasobu Skarbu Państwa oraz dopłat bezpośrednich w bieżącym roku. W trakcie spotkania kierownik Oddziału w Lesznie WIORiN w Poznaniu Michał Piątek przedstawił słuchaczom najważniejsze zagadnienia dotyczące rolnictwa w kontekście działań realizowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu w 2024 r.

W trakcie Forum słuchacze mieli także możliwość skorzystania z indywidualnych rozmów z osobami reprezentującymi jednostki zaangażowane w organizację spotkania. Pracownicy Oddziału w Lesznie przygotowali stoisko informacyjne i odpowiadali na pytania, które poruszały kwestie badań technicznych opryskiwaczy, wycofywanych z użycia środków ochrony roślin, zakupu materiału siewnego oraz zasad Integrowanej Produkcji a także spraw związanych z rejestracją produkcji towarowej ziemniaków jadalnych.

Tegoroczne Forum powiatu leszczyńskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ok. 200 osób.

 

 

Autor tekstu: Alicja Fogt

Autor zdjęć: Alicja Fogt, Martyna Kulczak,

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności