19 Września 2024

WARSZTATY BRANŻOWE DLA PILOTÓW BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH I NIE TYLKO… Drukuj

6 września br. w Poznaniu odbyła się druga odsłona wydarzenia pt. „Navigate Tour”. Kolejna edycja miała większy rozmach i objęła ona swym zasięgiem aż 5 największych miast w kraju: Kraków, Wrocław, Poznań, Warszawa i Gdańsk. Wydarzenie to było formą warsztatów połączonych z wykorzystaniem narzędzi geodezyjnych, w tym m.in. dronów, odbiorników gnss, kamer i skanerów laserowych.

Wśród licznej grupy uczestników szkolenia znaleźli się także pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu – Panowie Krzysztof Sobotka – główny specjalista ds. informatyki oraz koordynator grupy pilotów w Wojewódzkim Inspektoracie oraz Michał Tomczak – specjalista z oddziału w Ostrowie Wielkopolskim.

Na globalnym rynku najwięksi producenci wyróżniają własne produkty nie tylko ceną jak wskazują prelegenci, ale przede wszystkim innowacyjnością. Przedstawione narzędzia integrują dostępne metody pozyskiwania danych geoprzestrzennych tj. rozwiązania pasywne (fotogrametria) i aktywne (lidar). Według panujących trendów drony stanowią platformę mobilną dla różnego rodzaju modułów i sensorów, których implementacja umożliwia skrócenie czasu pomiaru oraz zwiększenie zasięgu obszaru pomiarowego. Prelegenci zwrócili uwagę, że przyszłością pozyskiwania danych geoprzestrzennych jest wspólne łączenie narzędzi pomiarowych naziemnych i tych wykorzystywanych w systemach bezzałogowych statków powietrznych szczególnie w obszarach o zróżnicowanej architekturze przestrzeni gdzie pozyskiwanie danych jest trudne lub niemożliwe.

Poza prezentacją aktualnych rozwiązań technologicznych, organizatorzy przewidzieli część praktyczną, w której można było wspólnie zaplanować misję lotu dronem wyposażonym w kamerę RGB i lidar oraz uczestniczyć w ich realizacji. Oprócz tego poznać pracę najnowszych skanerów slam, czy odbiorników gnss. Zebrane dane były przetwarzane w rekomendowanych środowiskach programistycznych i prezentowane uczestnikom. Wspomniane wydarzenie pozwoliło zapoznać się z aktualnymi trendami panującymi w branży BSP i geodezyjnej oraz ugruntować już zdobytą wiedzę na podstawie prezentowanych doświadczeń praktyków z istniejącymi na rynku rozwiązaniami. Każdy z uczestników otrzymywał certyfikat uczestnictwa.

 

Autor tekstu: Michał Tomczak

Autor zdjęć: Michał Tomczak, Krzysztof Sobotka

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności