URZĘDOWE KONTROLE WYSTĘPOWANIA Thaumatotibia leucotreta Drukuj
Jednym z wielu zadań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w których biorą udział również inspektorzy WIORiN w Poznaniu z Oddziału w Ostrowie Wielkopolskim, jest prowadzenie działań poszukiwawczych w celu wykrycia i monitorowania wybranych agrofagów kwarantannowych. Do tych celów wykorzystuje się między innymi pułapki feromonowe.
Jedna z takich pułapek została wystawiona na terenie powiatu ostrowskiego, w gospodarstwie ogrodniczym, w którym na powierzchni 2,15 ha uprawianych jest 19 odmian róż z przeznaczeniem na kwiat cięty. Kontrola wizualna pułapki odbywa się co 2 tygodnie. Do tej pory nie odłowiono motyli poszukiwanego gatunku agrofaga. W przypadku ich odłowienia zostaną, po odpowiednim zabezpieczeniu, przesłane do laboratorium w celu identyfikacji.
Thaumatotibia leucotreta to ciepłolubny motyl z rodziny zwójkowatych, występujący naturalnie w Afryce, jak również w Izraelu, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwecji oraz Irlandii. Przedstawiciele tego gatunku są corocznie wykrywane w krajach UE na owocach i kwiatach ciętych. Motyl Thaumatotibia leucotreta jest polifagiem, co oznacza, że rozwija się na bardzo wielu gatunkach roślin zarówno uprawnych jak i dziko rosnących (jest to ponad 70 gatunków roślin zdrewniałych i zielnych np. róża, kukurydza, papryka, bakłażan, winorośl, brzoskwinia czy dąb czerwony). Może wystąpić również na roślinach awokado czy kawy, które często są uprawiane amatorsko. W zależności od rodzaju rośliny żywicielskiej objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Na owocach larwy powodują zanieczyszczenie miąższu odchodami i uszkodzenie co umożliwia infekcję wtórną przez bakterię czy grzyby. Porażone owoce mogą być przebarwione i zdeformowane a ponadto często przedwcześnie dojrzewają i opadają. Z kolei na różach larwy żerują w pąkach kwiatowych i kwiatach co może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia.
W celu jak najwcześniejszego wykrycia tego agrofaga i zapobieżeniu jego rozprzestrzenieniu, każdy powinien prowadzić lustracje swoich roślin. Te lustracje powinny być prowadzone pod kątem uszkodzeń powodowanych przez Thaumatotibia leucotreta.
O każdym podejrzeniu wystąpienia tego motyla, należy powiadomić najbliższy oddział wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa. Więcej informacji na temat tego agrofaga można znaleźć w ulotkach informacyjnych, które są umieszczone na stronie https://www.gov.pl/web/piorin/publikacje
Autor tekstu i zdjęć: Ilona Ryzińska-Ibron, Karolina Stępniak
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie