18 Października 2024

UPRAWA SORGO - JESZCZE NIEZBYT POPULARNA Drukuj

Inspektorzy WIORIN w Poznaniu Oddział w Międzychodzie mieli przyjemność uczestniczyć w Dniach Międzyplonów i Sorga. Warsztaty polowe odbyły się w jednym z gospodarstw rolnych powiatu międzychodzkiego. Podczas spotkania zaprezentowano różne mieszanki międzyplonów w zależności od ich przeznaczenia, sprzęt wykorzystywany do siewu i uprawy bezorkowej oraz bardzo ciekawą roślinę jaką jest sorgo.

Sorgo (Sorghum bicolor) jest gatunkiem zboża należącym do rodziny wiechlinowatych. Jego produkcja na świecie znajduje się na 5 miejscu. W Azji i Afryce ma szczególne znaczenie w żywieniu ludzi, natomiast w Ameryce uprawiania jest głównie jako pasza dla zwierząt. W Europie roślina ta uprawiana jest na mniejszą skalę, a w Polsce szacuje się, że została wysiana na blisko 9 tys. ha, z czego około 2 tys. ha stanowi uprawa na ziarno, reszta przeznaczona jest na kiszonkę. W stosunku do poprzednich lat uprawa sorga ma tendencje wzrostową.

Sorgo pod wieloma względami jest bardzo podobne do kukurydzy.  Zarówno pod względem wyglądu, fizjologii rozwoju, agrotechniki, jak i kierunków wykorzystania.

Kluczowe informacje dotyczące uprawy sorga:

  1. Wysiew wykonuje się w momencie, gdy gleba ogrzeje się do 14-16oC, zwykle po 15 maja,
  2. Bardzo dobrze sobie radzi na słabszych glebach. Najlepiej rozwija się na glebach lekkich i piaszczystych o dobrej przepuszczalności,
  3. Relatywnie małe wymagania pokarmowe, nadmiar azotu może powodować wyleganie lub wydłużenie wegetacji,
  4. Zwalczanie chwastów wykonuje się głównie przed siewem lub przed wschodami,
  5. Ma bardzo głęboki system korzeniowy, dobrze sobie radzi podczas suszy, roślina ma małe wymaganie wodne. 
  6. Zbiór na ziarno odbywa się odpowiednio ustawionym kombajnem zbożowym.

Sorgo, ze względu na odporność na stresy pogodowe, potencjalnie wysokie plony i szeroki zakres wykorzystania można uważać za jedną z najbardziej przyszłościowych roślin. Obecnie uprawy sorga w Polsce są wolne od dużego nasilenia patogenów i szkodników. Należy jedynie stosować prawidłowo zaprawiony kwalifikowany materiał siewny. Na rynku dostępne są odmiany uprawiane na ziarno, kiszonkę oraz takie odmiany, które można przeznaczyć zarówno na ziarno i kiszonkę. Zaletą uprawy sorga jest fakt, że nie interesują się nim dzikie zwierzęta. Zarówno termin wysiewu sorga, jak i jego zbiór, przypadają w okresach mniejszej intensywności prac polowych.

Ogromną dawkę wiedzy podczas spotkania na temat uprawy sorga przekazali: Pan prof. UPP dr hab. Tomasz Piechota z katedry Agronomii UP w Poznaniu, Mariusz Kopeć z KWS Polska oraz jeden z gospodarzy Pan Kacper Piechota.

 

Autorzy tekstu i zdjęć: Adam Krzyżański, Magdalena Małecka, Barbara Synoradzka

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności