26 Kwietnia 2024

TRUDNA WIOSNA U NASZYCH INSPEKCYJNYCH PSZCZÓŁ - PIORiNKÓW Drukuj

Nasz inspekcyjny pszczelarz Pan Mateusz Łuka – opiekun rodziny pszczelej, którą swoim patronatem objął WIORiN w Poznaniu, przekazał najświeższe informacje z ula. Sytuacja jest dynamiczna i trudna ze względu na zmienne i wymagające warunki pogodowe. Zapraszamy do lektury:

                                                                                                                                                                                                                                                            

 

Witajcie po zimie! Parafrazując klasyka – wiosna znów zaskoczyła pszczelarza i to podwójnie.

Rzepak w tym roku oczarował nas wyjątkowo wczesnym kwitnieniem, dlatego na początku kwietnia  naprędce wywoziliśmy rodziny pszczele na pożytek, mimo obaw czy pszczółki podołają nie będąc jeszcze w optymalnej sile po zimowli. Niestety przyroda dała nam kolejnego kuksańca w postaci paskudnego ochłodzenia.

O ile dopływ dużej ilości świeżego nektaru sprawi, że pszczoły ze słabych rodzin szybko nabiorą sił, o tyle walka z chłodem jest dużo trudniejsza, a skutki poważniejsze.

W temperaturze poniżej 12° C w pasiece panuje spokój – pszczoły raczej nie wylatują z uli, ponieważ grozi im to śmiercią, a i rośliny nektarują w dużo wyższej temperaturze.

Przeciągające się ochłodzenie sprawia, że nie tylko możemy zapomnieć o zbiorach miodu rzepakowego, ale również musimy pomyśleć o dokarmieniu naszych pszczółek. Na marginesie dodam, że w tym momencie karmimy tylko sytą miodową (miód rozpuszczony w wodzie), aby nie zafałszować ewentualnych zapasów miodu zgromadzonych w miodni jeszcze w czasie ciepłych dni.

Na szczęście na horyzoncie i w prognozach pogody widać już nadchodzące ocieplenie i nadzieję, że prawdziwy sezon pszczelarski w końcu rozpocznie się na dobre, a zarówno pszczelarze, jak i ich ulubienice ruszą do pracy. Oczywiście będziemy Was informować na bieżąco.

Trzymajcie się słodko. Do zobaczenia!

Mateusz Łuka

 

    

Zdjęcia zrobione 27 stycznia 2024 r.

 

 

    

Zdjęcia zrobione 10 lutego 2024 r.

 

 

    

Zdjęcia zrobione 25 kwietnia 2024 r.

 

Autor zdjęć: Elżbieta i Mateusz Łuka

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie