14 Sierpnia 2019

SZKOLENIE „NADZÓR NAD OBROTEM I STOSOWANIEM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM PROWADZENIA CZYNNOŚCI KONTROLNY Drukuj

Inspektorzy WIORiN w Poznaniu systematycznie aktualizują swoją wiedzę, by nadążyć za częstymi zmianami przepisów prawa. Mimo że czas urlopowy, odbyło się szkolenie pt. „Nadzór nad obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem  prowadzenia czynności kontrolnych”. Zostało ono zorganizowane przez Dział Ochrony Roślin i Techniki i miało na celu ugruntowanie i zaktualizowanie wiedzy inspektorów w związku z wymogami ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin,  w szczególności w zakresie tematyki dotyczącej stosowania i obrotu środkami ochrony roślin i ich wpływu na bezpieczeństwo żywności.

Szkolenie otworzył Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak. Witając uczestników szkolenia podkreślił, jak ważne jest ciągłe podnoszenie jakości przeprowadzanych kontroli w kontekście istotnego i bardzo aktualnego zagadnienia, jakim jest obecnie zdrowa i bezpieczna żywność.

W trakcie szkolenia przedstawione zostały przepisy prawne dotyczące każdego z rodzajów przeprowadzanych przez inspektorów kontroli:

  1. Kontrole w zakresie wprowadzania do obrotu środkami ochrony roślin – mgr inż. Katarzyna Florczyk,
  2. Kontrole w zakresie stosowania środków ochrony roślin z uwzględnieniem realizacji zasad integrowanej ochrony roślin – mgr inż. Małgorzata van Heerden,
  3. Kontrole w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin – dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik,
  4. Kontrole w zakresie szkoleń – mgr inż. Michał Milewski.

W trakcie wykładów przedstawiono wymogi, które obowiązują profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin, sprzedawców środków, jednostki badające sprawność sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, oraz jednostki upoważnione do prowadzenia szkoleń z tego zakresu i procedury ich kontrolowania. Szkolenie wzbogacono rozwiązaniami wypracowanymi w oparciu o analizę studium przypadków. Podsumowaniem każdego z tematów było przedstawienie najczęściej powtarzających się wykroczeń rolników i przedsiębiorców oraz możliwości zastosowania przez inspektorów sankcji karnych przewidzianych w przepisach prawa. Wykładowcy przedstawili także  najczęściej popełniane przez inspektorów błędy w procedurach kontrolnych.

Wojewódzki Inspektor zwrócił uwagę na brak korzystania przez inspektorów prowadzących kontrolę, z prawnych możliwości stosowania sankcji karnych wobec łamiących prawo. Może to rodzić podejrzenie o brak profesjonalnego podejścia do kontroli, a nawet brak bezstronności i równego traktowania kontrolowanych podmiotów przez nasz urząd.  Szkolenie było także wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń przez inspektorów działających w różnych częściach Wielkopolski.

W spotkaniu wzięło udział 50 inspektorów z wszystkich komórek organizacyjnych WIORiN w Poznaniu, a po wakacjach planowane jest kolejne szkolenie z tego obszaru, mające na celu zwiększenie skuteczności działań kontrolnych WIORiN.