02 Sierpnia 2024

SZKOLENIE DOTYCZĄCE HODOWLI I NASIENNICTWA ODMIAN MIESZAŃCOWYCH KUKURYDZY W SMOLICACH Drukuj

W dniach 3-4.07.2024 r. oraz 10-11.07.2024 r. w siedzibie Hodowli Roślin Smolice Sp. z o.o. na terenie województwa wielkopolskiego w powiecie krotoszyńskim odbyło się szkolenie dotyczące hodowli oraz produkcji nasiennej odmian mieszańcowych kukurydzy, którego organizatorem był Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Wojewódzkich Inspektoratów z całej Polski, jak również przedstawiciele Biura Nasiennictwa  GIORiN Ewa Sadowska oraz Sebastian Grylewicz, jako koordynatorzy całego wydarzenia. Wielkopolska reprezentowana była łącznie przez 15 pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu z udziałem Zastępcy Wojewódzkiego Inspektora Agnieszki Sip oraz Kierownika Działu Nadzoru Nasiennego Katarzyny Pruszyńskiej.

Ze względu na specyficzną i bardzo złożoną tematykę  szkolenie zostało podzielone na dwie części: część teoretyczną, która odbyła się pierwszego dnia szkolenia oraz część praktyczną drugiego dnia szkolenia. W pierwszym dniu wszystkich zgromadzonych przywitał prezes Spółki dr Karol Marciniak. W kolejnej części prof. Józef Adamczyk wprowadzał uczestników w podstawy hodowli i nasiennictwa kukurydzy. Następnie pracownicy IHAR - PIB Radzików dr inż. Monika Żurek oraz dr inż. Roman Warzecha bardzo szczegółowo rozwijali zagadnienia charakterystyki gatunku oraz różnic odmianowych kukurydzy, jak również produkcji nasiennej składników i odmian mieszańcowych z uwzględnieniem wykorzystania technik kultur in vitro oraz z użyciem cytoplazmatycznej męskiej sterylności. Poruszony został również temat rejestracji odmian i składników rodzicielskich odmian mieszańcowych, jak również bardzo bliski naszym inspektorom temat oceny polowej plantacji nasiennych, z  uwzględnieniem trudności i problemów napotykanych na różnych jej etapach.

Po tak szczegółowym omówieniu tematu hodowli i produkcji odmian mieszańcowych kukurydzy drugiego dnia przyszedł czas na część praktyczną, podczas której można było zweryfikować zdobytą już wiedzę. Po polach hodowlanych oraz produkcyjnych oprowadzał nas hodowca z Hodowli Roślin Smolice Sp. z o.o. dr inż Henryk Cygert. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem zapoznawali się z etapami hodowli twórczej oraz przyglądali się na polu poszczególnym materiałom hodowlanym. Obserwacje wszystkich uczestników potwierdziły złożoność programu hodowlanego oraz ogrom pracy jaki muszą włożyć pracownicy Hodowli Roślin Smolice, aby wyhodować i zarejestrować odmianę. Drugi dzień szkolenia został wzbogacony o wizytę  w Zakładzie w Rogożewie, gdzie Dyrektor Zakładu Jędrzej Graś oprowadził uczestników po nowoczesnym kompleksie magazynowo - suszarniczym przeznaczonym do kolb kukurydzy. Odbywa się tam proces suszenia kukurydzy na kolbie, który jest procesem czasochłonnym ale jednak najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na uzyskanie ziarna wysokiej jakości.

Szkolenie dotyczące hodowli oraz nasiennictwa odmian mieszańcowych kukurydzy traktujemy jako jedną z form podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników PIORiN. Bez wątpienia podniosło ono świadomość inspektorów, a w konsekwencji wpłynie na jakość pracy wykonywanej przez pracowników inspekcji w całej Polsce. 

 

Autor tekstu: Małgorzata Czech-Materka

Autor zdjęć: Małgorzata Czech-Materka, Katarzyna Pruszyńska

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności