11 Października 2024

ŚWIĘTO DYNI W GRZYBNIE - DZIEŃ KORBOLA 2024 Drukuj

Tradycyjnie już, w pierwszą niedzielę października w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie zorganizowano Dzień Korbola. Wydarzenie to od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przyciąga wiele osób. Do Grzybna zjeżdżają hodowcy dyń, aby wziąć udział w konkursie na największą dynię oraz na Zadyniarza Roku, czyli osobę, która dostarczyła najwięcej kilogramów dyni.

Tegoroczny XIII finał Konkursu Uprawy Dyń Olbrzymich organizowany był przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „Gniazdo”. Najcięższą dynię o wadze 474,5 kg wyhodował pan Błażej Skiba z Grzybna. Na drugim miejscu znalazł się pan Dawid Jachnik z Sosnowca z dynią o wadze 466,5 kg. Trzecie miejsce na podium zajął Wiktor Jachnik z Sosnowca z dynią o wadze 319,5 kg. Natomiast tytuł Zadyniarza Roku za najwyższą łączną wagę wszystkich przywiezionych dyń (699,2 kg), przyznano panu Błażejowi Skibie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, na których uczniowie i nauczyciele ZSR w Grzybnie rekomendowali wybrane swoje zawody i pokazywali ich specyfikę. Rozpoznawano i sadzono rośliny, malowano doniczki. Można było obejrzeć głowę komara z bliska i rozpoznawać czaszki zwierzęce. Prezentowano również sprzęty niezbędne w hodowli koni, można było także zwiedzić starą wiejską zagrodę. Chętni mogli wziąć udział w quizach dotyczących hodowli koni, weterynarii i hotelarstwa.

Swoje wyroby prezentowali również pszczelarze, sadownicy, mleczarnia, Polskie Plecionkarstwo czy producenci rękodzieła.

Wielu producentów oferowało swoje wyroby: oleje, nabiał, miody, soki, chleby, wędliny, rękodzieło.

Kulinarną ucztę zapewniły punkty gastronomiczne, koła gospodyń wiejskich, uczniowie i nauczyciele przedmiotów hotelarskich, Rada Rodziców serwujący pyszne dania dyniowe i nie tylko.

Miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać zabytkowe auta, motocykle i ciągniki jak i nowoczesne maszyny rolnicze.

Oprawę artystyczną zapewniły zespół dziecięcy „Bystrzaki” oraz duet biesiadny ze Śremu.

Stoisko informacyjno-edukacyjne zaprezentował również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, a jego obsługę zapewnili pracownicy oddziałów w Śremie i Kościanie. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników imprezy. Dorośli pytali o stosowanie środków ochrony roślin i związane z tym przepisy a na mniejszych czekały upominki z logo PIORiN.

 

Autor tekstu: Barbara Fuowicz

Autor zdjęć: Kamila Bartkowiak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim   i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności