25 Września 2024

ŚRODA WIELKOPOLSKA – ŚRODEK MIASTA, A MOŻE JEDNAK TROPIKI? Drukuj

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu Oddział w Środzie Wielkopolskiej w trakcie kontroli podmiotu produkującego i wprowadzającego do obrotu rośliny, które wymagają zaopatrzenia w paszporty, trafili na miejsce, gdzie mieli możliwość zapoznania się z nowymi gatunkami, charakterystycznymi dla innych stref klimatycznych.

Właśnie w samym centrum Środy Wielkopolskiej znajduje się posesja, na której za przyczyną ciekawego hobby właściciela, można przenieść się na tereny wilgotnych lasów tropikalnych.

Właściciel posesji jest zarejestrowanym producentem roślin ozdobnych. Specjalizuje się w produkcji sadzonek gunery i bananowca. Inspektorzy Oddziału w Środzie Wlkp. zgodnie z obowiązującymi przepisami kontrolowali m.in. prawidłowość oznakowania roślin wprowadzanych do obrotu, prowadzony przez podmiot rejestr identyfikowalności, a także weryfikowali prowadzoną przez producenta kontrolę zdrowotności roślin.

To właśnie na tej posesji górują przepiękne bananowce, różne gatunki palm oraz bardzo duże okazy Gunera manicata.

Gunera olbrzymia (Gunnera manicata) nazywana też parzeplinem olbrzymim lub brazylijskim to ogromna bylina z rodziny parzeplinowatych (Gunneraceae). Jej ojczyzną są wilgotne rejony Brazylii, ale roślina bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata. Liście gunery mogą mieć od 1,5 m do ponad 2 metrów średnicy, a wyrastają na ponad metrowych ogonkach. Roślina ma ich kilka, czasem kilkanaście i osiąga średnicę kilku metrów. Najczęściej tworzą one ładną kępę o zróżnicowanej wysokości poszczególnych liści. Gunera ma nie tylko imponujące liście. Wytwarza drobne kwiaty, są one zebrane w kwiatostan przypominający maczugę, a dorastający do ponad 1 m wysokości. Najczęściej początkowo jest on jasnozielony, z czasem brązowieje. Potem w miejscu kwiatów pojawiają się drobne owoce (pestkowce). Gunery są zapylane zarówno przez wiatr, jak i owady błonkoskrzydłe.
Co ciekawe na terenie Środy Wielkopolskiej gatunki te zimują w gruncie po odpowiednim zabezpieczeniu.

Natomiast sama Gunera jest nowością na naszym terenie, która ze względu na swoje rozmiary bywa mylona z barszczem Sosnowskiego.

 

Autor tekstu: Beata Szymańska

Autorzy zdjęć: Joanna Bąkowska, Weronika Herka

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności