ROŚLINA ZA MAKULATURĘ W GNIEŹNIE Drukuj
Wyliczenia pokazują, że z jednego drzewa powstaje 8500 kartek papieru, a na tonę papieru potrzeba aż 17 drzew. Papier we wszelkiej postaci używany jest na co dzień a po wykorzystaniu wyrzucany - tworząc makulaturę. Przyjmuje się, że statystyczny Polak zużywa rocznie ok 100 kg papieru, a polskie firmy ponad 11 milionów ryz papieru w formacie A4 miesięcznie, co odpowiada ponad 5,5 miliarda kartek. Makulatura to niepotrzebne, zużyte wyroby papiernicze, nadające się bezpośrednio do wtórnego wykorzystania w innych celach niż były przeznaczone pierwotnie lub nadające się jako jeden z surowców do produkcji nowego papieru. Przetwarzając makulaturę ograniczamy produkcję dwutlenku węgla, zużywamy mniej energii (procesy recyklingu są mniej energochłonne niż pierwotna produkcja papieru), więcej drzew udaje się ochronić przed wycinką - miliony drzew rocznie mają w Polsce szansę przetrwać dzięki temu, że inwestujemy w przetwarzanie makulatury.
Mając na uwadze dobro drzew, lasów oraz całej planety, w kwietniu br inspektorzy WIORiN w Poznaniu Oddział w Gnieźnie wzięli udział w akcji „Roślina za makulaturę” zorganizowanej na Rynku w Gnieźnie przez Polski Klub Ekologiczny - Koło w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski. Każda osoba, która przyniosła 3 kg makulatury mogła otrzymać drzewko lub krzew. Podczas trwania akcji uzbierano 7750 kg makulatury.
Pracownicy Oddziału w Gnieźnie zebrali 18,6 kg makulatury i otrzymali w zamian 3 krzewy pęcherznicy kalinolistnej odmiany Diabolo. Rośliny posadzone zostały przed budynkiem, w którym mieści się biuro Oddziału. Panie inspektor z niepokojem oczekiwały czy rośliny zakorzenią się, jednocześnie podlewając i dbając o rośliny. Wspólne działania przyniosły oczekiwany efekt. Po kilku miesiącach mogą się pochwalić, że posadzone rośliny przyjęły się i pięknie rosną. "Liczymy, że pozostaną z nami na lata. Możemy w ten sposób przyczynić się do produkcji tlenu dla naszej planety" - mówią pracownice Oddziału.
Autorki tekstu: Joanna Kapcińska-Ogrodna, Hanna Dalbor-Adamska
Autorki zdjęć: Joanna Kapcińska-Ogrodna, Hanna Dalbor-Adamska, Beata Przybysławska
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie