09 Maja 2024

PILOCI DRONÓW Z WIORIN W POZNANIU RUSZYLI W TEREN Drukuj

W dniu 8 maja 2024 r. w konińskim Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu odbyło się kolejne szkolenie dotyczące praktycznej obsługi bezzałogowych statków powietrznych (BSP) dla inspektorów posiadających kwalifikacje pilota. Szkolenie miało na celu przypomnienie zasad BHP przy pracy z dronami oraz odbycie pierwszych lotów treningowych w sezonie 2024.

Szkolenie rozpoczął kierownik Oddziału w Koninie Pan Janusz Brzęcki, który był gospodarzem spotkania. Przedstawił wszystkim uczestnikom charakterystykę powiatu konińskiego oraz omówił zadania, które prowadzone są przez inspektorów na jego terenie. Następnie głos zabrał Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Radosław Grychowski, który zapoznał pilotów z planami działań realizowanych z wykorzystaniem dronów w nadchodzącym sezonie.

Kolejnym etapem spotkania były sprawy dotyczące bezpieczeństwa pracy z dronami, aktualnych zmian prawnych w zakresie prawa lotniczego oraz związanej z nimi certyfikacji dronów. Omówił je Koordynator ds. BSP Krzysztof Sobotka. Zapoznał on także pilotów z nową aplikacją DroneTower służącą do zgłaszania prowadzonych operacji powietrznych do nadzoru ruchu lotniczego. Piloci otrzymali również materiały, które wymagane są w trakcie ewentualnych kontroli użytkowników BSP, prowadzonych przez uprawnione do tego służby.

Ostatnią, ale za to najdłuższą częścią szkolenia były loty dronami w terenie. Piloci mieli okazje odnowić umiejętności w zakresie techniki pilotażu oraz projektowania i wykonywania autonomicznych misji BSP nad polami uprawnymi oraz lasami.

W związku z przyspieszoną w tym roku wegetacją roślin oraz zbliżającym się terminem kwalifikacji polowych upraw nasiennych rozpoczyna się intensywny czas pracy dla „droniarzy” WIORiN w Poznaniu.

 

Autor tekstu i zdjęć: Radosław Grychowski

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności