11 Marca 2024

OSTATNIE SPOTKANIE Z CYKLU WIELKOPOLSKIE FORA ROLNICZE ODBYŁO SIĘ W POWIECIE GNIEŹNIEŃSKIM Drukuj

W dniu 4 marca 2024 roku w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka w Witkowie odbyło się ostatnie - 24 - spotkanie z cyklu „Wielkopolskie Fora Rolnicze 2024”, którego organizatorami byli Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo. Spotkanie zorganizowane zostało pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesława Siekierskiego, Wojewody Wielkopolskiej – Agaty Sobczyk oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka. W spotkaniu wzięło udział około 230 uczestników.

Spotkanie rozpoczął Zbigniew Stajkowski – Wiceprezes WIR i zarazem Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie witając wszystkich zgromadzonych. Następnie głos zabrał Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Mieczysław Łuczak, który podkreślił że Fora Rolnicze są spotkaniami dla rolników, a ich celem jest omówienie problemów, z którymi borykają się na co dzień.

Marian Gadziński - Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, przedstawił w skrócie charakterystykę gminy Witkowo, która jest gminą typowo rolniczą, posiada 27 sołectw.

Następnie głos zabrał starszy specjalista Wielkopolskiej Izby Rolniczej – dr Andrzej Przepióra, który poinformował, że WIR prowadzi comiesięczne kalkulacje upraw rolnych, z których wynika, że od dłuższego czasu obserwuje się straty w produkcji zbóż, kukurydzy i rzepaku, a jedynie zysk przynosi produkcja buraków. Andrzej Przepióra wskazał, że problemy na polskim rynku upraw spowodowane są niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy, wzrostem kosztów produkcji, liberalizacją handlu światowego z Ukrainą i krajami trzecimi. Omówiona została także sytuacja na rynku trzody chlewnej. Według prelegenta potrzebny jest program, który pozwoliłby na odbudowę stad trzody chlewnej w Polsce.

Następnie głos przekazano protestującym rolnikom, którzy wyrazili swoje obawy o dalsze losy rolnictwa. Swoje postulaty przekazali Wicewojewodzie Wielkopolskiemu - Jarosławowi Maciejewskiemu. Tadeusz Tomaszewski – Poseł na Sejm RP również odniósł się do sytuacji w jakiej znajduje się polskie rolnictwo. Jego zdaniem, potrzebne są pilne i natychmiastowe działania polskiego rządu oraz Komisji Europejskiej w celu ochrony polskich rolników.

Wicewojewoda Wielkopolski - Jarosław Maciejewski, w swoim wystąpieniu poparł postulaty protestujących i zwrócił uwagę, jak ważne jest wspieranie lokalnych rolników przez kupowanie produktów regionalnych takich jak ser, mleko, wędliny bezpośrednio od nich. Poinformował też, że powołana została grupa ekspertów, której zadaniem będzie wskazanie możliwych rozwiązań na postulaty protestujących rolników.

W spotkaniu wziął udział także Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak wraz z Zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Radosławem Grychowskim. Wojewódzki Inspektor przypomniał rolnikom, aby przechowywali dowody zakupu materiału siewnego oraz środków ochrony roślin. Podkreślił jak ważne jest wnikliwe czytanie etykiety i prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin. Przypominał, że pytania i wątpliwości w tym zakresie można kierować do pracowników WIORiN w Poznaniu.

Na spotkaniu obecni byli także pracownicy Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, którzy zorganizowali i obsługiwali stoisko informacyjno-edukacyjne. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników spotkania. Głównymi zagadnieniami poruszanymi przez rolników był niepokój o rolnictwo związany z  wycofywaniem coraz większej ilości środków ochrony roślin oraz z jakością i brakiem kontroli produktów napływających z Ukrainy.

Podczas spotkania można było spróbować potraw przyrządzonych przez uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie.

 

Autor tekstu: Ewa Korczyńska-Skowron

Autor zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności