05 Lipca 2023

OCENA POLOWA PLANTACJI NASIENNYCH Z WYKORZYSTANIEM BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH (BSP) Drukuj

Wraz z postępem technologicznym oraz zmieniającymi się przepisami prawa rosną możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w ocenie polowej plantacji nasiennych. Jednym z celów takiego działania jest zwiększenie efektywności pracy inspektorów oraz pomoc w trakcie oceniania plantacji o dużej powierzchni. Na terenie województwa wielkopolskiego w roku ubiegłym oceną polową objęto 3 000 plantacji na powierzchni prawie 25 800 ha. Reprodukcja materiału siewnego w Wielkopolsce w roku 2022 stanowiła 17% ogólnej powierzchni, na której pozyskiwany był materiał siewny w skali kraju. W 2023 r. zostały zgłoszone do oceny polowej 2 992 plantacje na powierzchni 25 990 ha, co stanowi 18% ogólnej powierzchni w skali kraju.

Od 27 kwietnia 2023 r. obowiązują zapisy prawne w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U. z 2023 r. poz. 688), które dają możliwość wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych oraz technik teledetekcji podczas dokonywania oceny polowej plantacji nasiennych.

Na terenie województwa wielkopolskiego w czerwcu br. odbyły się pierwsze loty BSP na plantacjach nasiennych położonych w powiecie leszczyńskim. Bezzałogowe statki powietrzne wyposażone są w profesjonalny sprzęt optyczny, który pozwala na większą skuteczność w ocenie stanu plantacji oraz weryfikacji powierzchni plantacji, która została zgłoszona do oceny.

Mapowanie plantacji nasiennych umożliwia dokładne określenie wielkości plantacji oraz izolację przestrzenną dla danego gatunku, określenie położenia pola oraz ustalenie powierzchni plantacji, którą należy wyłączyć z oceny np. puste miejsca, wymoknięcia, zniszczenia spowodowane przez przymrozki, suszę czy zwierzynę. Otrzymujemy również możliwość określenia wskaźników wegetacji roślin, ich zapotrzebowanie na wodę oraz substancje odżywcze. Wykorzystanie dronów pozwala na zobrazowanie i pełną wizualizację plantacji z pozycji dotąd niedostępnej dla kwalifikatora. Bezzałogowe  statki powietrzne należące do Wojewódzkiego Inspektoratu w Poznaniu, pilotowane są przez inspektorów, którzy posiadają uprawnienia wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Skuteczność tych niewielkich urządzeń z dnia na dzień staje się nieoceniona w ich pracy.

Wdrożenie bezzałogowych statków powietrznych jest ważnym elementem „Strategii Rozwoju PIORiN na lata 2022-2027”.

 

Autor tekstu: Aleksandra Żurawska-Kordeczka

Autorzy zdjęć: Aleksandra Żurawska-Kordeczka, Paulina Migdalska-Kustosik

 

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności