OCENA POLOWA PLANTACJI NASIENNYCH SADZENIAKA ZIEMNIAKA Z WYKORZYSTANIEM DRONÓW Drukuj
Okres kwalifikacji polowych upraw nasiennych w sezonie 2024 dobiegł już końca. Jedną z upraw, która w przypadku produkcji materiału siewnego w stu procentach podlega kontroli kwalifikatorów urzędowych są ziemniaki. Niestety areał produkcji kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka systematycznie spada.
Powiat kępiński należy do grupy powiatów na terenie, których uprawa ziemniaków na sadzeniaki nadal jest prowadzona. W bieżącym roku areał tego typu uprawy na terenie powiatu prowadzony był na 15 plantacjach i wyniósł łącznie 18,57 ha. Stanowi to znikomy odsetek całej powierzchni uprawy ziemniaków w powiecie kępińskim, który aktualnie kształtuje się na poziomie około 982 ha.
Urzędowi kwalifikatorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu (WIORiN w Poznaniu) z Oddziału w Kępnie w trakcie przeprowadzonych ocen polowych plantacji nasiennych ziemniaka skontrolowali czy stan plantacji nasiennych odpowiadał ustalonym w tym zakresie wymaganiom, m.in. w zakresie porażenia przez wirusy oraz ich wektory jakimi są mszyce, a także ewentualne występowanie objawów chorób kwarantannowych wywoływanych głównie przez bakterie np.: Clavibacter sepedonicus - wywołującą chorobę o nazwie bakterioza pierścieniowa ziemniaka. Jej obecność wyklucza możliwość zakwalifikowania sadzeniaków ziemniaków do dalszej reprodukcji.
Wymagania w zakresie wytwarzania materiału siewnego określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin ( Dz.U. z 2013 r, poz.517 z późn. zm.).
Poza stanem zdrowotności plantacji nasiennej, kwalifikatorzy sprawdzili szereg innych obowiązujących wymogów m.in.: oznakowanie plantacji, zachowanie izolacji przestrzennych od innych upraw ziemniaków czy zgodność powierzchni uprawy określonej we wniosku o dokonanie oceny ze stanem faktycznym.
Wyniki przeprowadzonej kontroli, kwalifikatorzy umieszczają w arkuszach oceny polowej, na podstawie których w przypadku uznania, że plantacja spełnia wymagania w zakresie wytwarzania materiału siewnego wydaje się świadectwo oceny polowej. W przypadku dyskwalifikacji plantacji inspektor prowadzący kontrolę wydaje informację o dyskwalifikacji.
W bieżącym roku do oceny polowej plantacji nasiennych ziemniaków po raz pierwszy na terenie Wielkopolski wykorzystywano bezzałogowe statki powietrzne (BSP), dzięki którym możliwy był dokładny pomiar wielkości plantacji, a także ocena ogólnego stanu jej zdrowotności.
Inspektorzy WIORiN w Poznaniu posiada szeroką kadrę wykwalifikowanych pilotów BSP, którzy wspomagają kwalifikatorów urzędowych w trakcie wykonywania ich pracy.
Autor tekstu: Jarosław Działak, Aleksandra Zych-Machelak, Marcin Fras, Radosław Grychowski
Autor zdjęć : Marcin Fras
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie