OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZDROWIA ROŚLIN W POZNANIU Drukuj
13 maja 2024 r. w Poznaniu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin, którego celem było przypomnienie jak ważne są rośliny dla ludzi i zwierząt oraz dlaczego musimy chronić zdrowie roślin. Z tej okazji WIORiN w Poznaniu wraz z Poznańskim Oddziałem Centralnego Laboratorium GIORiN przygotował warsztaty pt. "Tropem inspektora ochrony roślin". W warsztatach wzięły udział dzieci z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. Henryka Wieniawskiego. W tak wyjątkowym dniu odwiedził nas także Pan Jarosław Maciejewski - II Wicewojewoda Wielkopolski. Przybyłych gości witała także piękna pluszowa Pani Pszczoła - gość specjalny Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, która częstowała uczestników cukierkami.
Wizyta dzieci rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Adama Błochowiaka.
Następnie, serię wykład połączony z warsztatami przeprowadziły Paulina Migdalską-Kustosik z Działu Ochrony Roślin i Nawozów oraz Katarzyna Pruszyńska – kierownik Działu Nadzoru Nasiennego.
Dzieci dowiedziały się, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroluje i dba o rośliny uprawne i ozdobne już od etapu siewu, poprzez rośliny rosnące na plantacji, diagnozowanie atakujących ich chorób i szkodników oraz związane z tym stosowanie środków ochrony roślin, aż po bezpieczny i dobrej jakości plon. Dowiedziały się także jakie choroby zagrażają uprawom ziemniaka i na czym polega śledztwo ziemniaczane a także jak wyglądają kontrole nasienne oraz kontrole stosowania środków ochrony roślin.
Po wykładzie młodzież udała się na warsztaty do Poznańskiego Oddziału Centralnego Laboratorium. Odwiedziny rozpoczęły się od pracowni bakteriologii, gdzie uczestnicy nauczyli się rozpoznawać bakterie, które wyrosły na pożywce agarowej. Zobaczyli jak wyglądają bakterie bakteriozy pierścieniowej pod mikroskopem oraz dowiedzieli się, które bakterie świecą w świetle UV. Kolejnym punktem była wizyta w pracowni mykologii, gdzie pod mikroskopem młodzież rozpoznawała zarodniki grzybów, znajdowała sorusa a także określała sposób tworzenia zarodników.
W pracowni wirusologii młodzi adepci nauczyli się wyciskać sok z liści ziemniaka a następnie nanosili go na płytkę titracyjną a w pracowni nematologii, uczestnicy przesiewali próbki gleby, przemywali ją i szukali pod mikroskopem nicieni mątwika ziemniaczanego.
Dzieci w trakcie wizyty w PIORiN w Poznaniu dowiedziały się co zagraża pszczołom i innym zapylaczom oraz jak możemy im pomóc. Jedną z możliwości wsparcia pszczół, jest wysianie łąki kwietnej. Młodzież zaopatrzona została w nasiona roślin miododajnych, które w ramach Międzynarodowego Dnia Pszczół rozdawane będą także 20 maja na Dworcu Głównym w Poznaniu. Jako zadanie domowe uczestnicy mają zasiać łąkę kwietną na specjalnie przygotowanym terenie tuż obok budynku szkoły.
W trakcie obchodóww Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin młodzież wysłuchała także wykładu przeprowadzonego przez Karolinę Kapałkę z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, która opowiedziała co zagraża drzewom w lesie oraz jako można wspomóc leśne zapylacze. W ramach warsztatów uczestnicy wykonali woskowijki czyli ekologiczne owijki do żywności wykonane z wosku pszczelego.
Na zakończenie młodzież przygotowała także dekoracyjne słoje z nasionami, które zabrała do swojej szkolnej sali na pamiątkę wizyty w WIORiN w Poznaniu.
W trakcie Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin młodzi uczestnicy dowiedzieli się, że pracownicy PIORiN są swoistymi lekarzami roślin, którzy sprawdzają ich zdrowie na każdym etapie ich rozwoju, a gdy roślina zachoruje, badana jest w Laboratorium, w celu zdiagnozowania choroby.
Na zakończenie spotkania rozdane zostały dyplomy uczestnictwa w warsztatach wraz z nagrodami oraz upominkami, a także zorganizowana została degustacja chipsów ziemniaczanych, które powstają z kontrolowanych przez inspektorów WIORiN w Poznaniu oraz diagnostów z Poznańskiego Oddziału Centralnego Laboratorium ziemniaków.
Autor tekstu i zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie