24 Czerwca 2024

O ZDROWIU ROŚLIN ORAZ AKCJI #PlantHealth4Life W URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM W POZNANIU Drukuj

Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Poznańskiego Oddziału Laboratorium GIORiN na zaproszenie I Wicewojewody Wielkopolski Pani Karoliny Fabiś-Szulc zorganizowali wykład oraz warsztaty dotyczące zagadnień związanych z ochroną roślin w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Zajęcia zorganizowane zostały dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. J. Kukuczki w Poznaniu, które w ramach wycieczki odwiedziły Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Odwiedzających, na Sali Sesyjnej powitała I Wicewojewoda Wielkopolski i opowiedziała na czym polega praca wojewody oraz całego urzędu, a także wymieniła wszystkich dotychczasowych Wojewodów Wielkopolskich. Jednym z urzędów administracji zespolonej, których pracę nadzoruje Urząd Wojewódzki jest właśnie WIORiN w Poznaniu.

W trakcie wykładu przeprowadzonego przez Paulinę Migdalską-Kustosik dzieci dowiedziały się, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroluje i dba o rośliny uprawne i ozdobne już od etapu siewu, poprzez rośliny rosnące na plantacji, diagnozowanie atakujących ich chorób i szkodników a także związane z tym stosowanie środków ochrony roślin, aż po bezpieczny i dobrej jakości plon. Dowiedziały się także jakie choroby zagrażają uprawom ziemniaka. Prelegentka opowiedziała dzieciom także o akcji #PlantHealth4Life. Jest to kampania społeczna zwracająca uwagę na szczególny związek między zdrowiem roślin a naszym codziennym życiem. Szkodniki i choroby roślin wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. To właśnie z tego powodu zdrowe rośliny są kluczowe dla produkcji zdrowej żywności oraz zadbania o zrównoważoną przyszłość. Wszyscy możemy odegrać ważną rolę w procesie dbania o zdrowie roślin. Maskotką akcji jest pluszak o imieniu PESTY. Dzieci miały okazję go obejrzeć, przytulić oraz zrobić sobie z nim zdjęcie.

Dzieci dowiedziały się także co zagraża pszczołom i innym zapylaczom oraz jak możemy im pomóc. Jedną z możliwości wsparcia pszczół, jest wysianie łąki kwietnej, której nasiona rozdawała tradycyjnie już pluszowa Pani Pszczoła – przedstawicielka zapylaczy.

Po wykładzie – Agnieszka Dolata z Poznańskiego Oddziału Centralnego Laboratorium GIORiN przeprowadziła dla dzieci warsztaty laboratoryjne. Nie zabrakło pipetowania, oglądania preparatów pod mikroskopem oraz ćwiczeń z rozpoznawania popularnych nasion. Dzieci wykazały się dużą wiedzą biologiczną oraz wielkim zainteresowaniem preparatami laboratoryjnymi. W nagrodę otrzymały upominki.

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik

Autor zdjęć: Agnieszka Dolata, Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności