29 Września 2023

NOWINKI TECHNICZNE W SZKÓŁKARSTWIE LEŚNYM Drukuj

Działalność związana z produkcją materiału roślinnego, przeznaczonego do sadzenia jest uregulowana przepisami prawa, zgodnie z którymi szkółki leśne podlegają nadzorowi sprawowanemu przez PIORiN. Nadleśnictwo Podanin konsekwentnie wdraża nowe rozwiązania w swojej szkółce w Margoninie. Nowe technologie są obecnie niezbędne by sprostać aktualnym i przyszłym wyzwaniom przy produkcji sadzonek drzew i krzewów leśnych. Działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa poprzez prowadzenie nadzoru fitosanitarnego wspomagają dodatkowo uzyskanie produktu wysokiej jakości.

W bieżącym roku podczas lustracji upraw w szkółce inspektorzy WIORiN w Poznaniu Oddział w Chodzieży mieli możliwość zapoznania się z pracą zakupionej maszyny – autonomicznego robota, stanowiącego platformę do montażu siewnika do wysiewu nasion, rozsiewacza nawozów, modułu pielnika do uprawy międzyrzędowej dostosowanego pod szkółkę leśną. Maszyna znajdująca się na wyposażeniu szkółki jest pierwszym egzemplarzem w Polsce. Autonomiczny ciągnik elektryczny pracuje w oparciu o sygnał GNSS RTK, napęd stanowią akumulatory wystarczające na 10 godzin nieprzerwanej pracy. Maszyna pracuje z prędkością do 5 km/h i bez podpiętych narzędzi waży 1,2 t. Kamery będące na wyposażeniu robota pozwalają na pielenie zarówno w rzędach jak i między roślinami. Praca odbywa się z dokładnością i precyzją. Do ciągnika elektrycznego można również podpiąć maszyny i urządzenia będące wcześniej na wyposażeniu szkółki, nawet te sprzed kilkudziesięciu lat.

Robot będzie zintegrowany z urządzeniem do tworzenia rowków pod sadzone drzewka oraz urządzeniem do formowania zagonów przed wysiewem nasion i do podcinania korzeni.
Innowacyjne rozwiązanie jakim jest robot autonomiczny, nie tylko ma usprawnić technologię uprawy w produkcji materiału szkółkarskiego ale jest rozwiązaniem w czasach, kiedy co raz częściej brakuje rąk do fizycznej pracy, jaką trzeba wykonać prowadząc szkółkę leśną. Pracownicy Nadleśnictwa Podanin mają nadzieje, że zakupiony robot przyniesie zarówno korzyści ekonomiczna jak i proekologiczne.

Precyzja robota m.in. w pracach związanych z pieleniem niewątpliwie przyczynia się do podniesienia statusu fitosanitarnego produkowanych roślin, bowiem chwasty również są porażane przez organizmy kwarantannowe i mogą być ich rezerwuarem. Pozbawiona chwastów plantacja oznacza zdrowsze rośliny.

 

Autor tekstu: Agnieszka Nawrot, Jagoda Swadzyniak

Autor zdjęć: Bogdan Nowicki, Jagoda Swadzyniak, https://podanin.pila.lasy.gov.pl

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności