22 Sierpnia 2024

NIECODZIENNY GOŚĆ W ODDZIALE W KĘPNIE Drukuj

Pracownicy WIORiN w Poznaniu Oddział w Kępnie po przyjściu do pracy zobaczyli niecodziennego gościa. Do biura urzędu zawitała Modliszka zwyczajna Mantis religiosa – owad nietypowy dla naszego obszaru geograficznego ale jednak coraz częściej spotykany.  Nazwa gatunkowa modliszki tłumaczona bezpośrednio z języka łacińskiego mówi o rękach złożonych do modlitwy. Określenie to wzięło się z jej pozycji. Trzymając przednimi odnóżami swoją ofiarę do konsumpcji wygląda jakby się modliła.

Mimo, iż owad ten nie podlega kontrolom i obserwacjom prowadzonym przez pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, to z racji dużego zainteresowania oraz pasji entomologicznych pracowników oddziału w Kępnie, zwróciła ich dużą uwagę. Do niedawna modliszka w Polsce występowała tylko w części południowej na ciepłych i suchych stanowiskach. Do końca XX w. była spotykana głównie w Kotlinie Sandomierskiej i w niektórych rejonach Podkarpacia. Obecnie owada tego można spotkać w całym kraju – a zasięg występowania przesunął się na północ. Panuje powszechne przekonanie, że przesuwanie się zasięgu występowania modliszki ku północy związane jest z ocieplaniem się klimatu.

Modliszka zwyczajna jest owadem  z rodziny modliszkowatych, osiąga od 40 do 60 mm długości i wyróżnia się swoim jasnozielonym ubarwieniem. Choć na pierwszy rzut oka może przypominać niewinne koniki polne, to w rzeczywistości jest to drapieżnik, który swoje ofiary pożera żywcem. W całej Europie występuje tylko jeden gatunek modliszki - modliszka zwyczajna. Jedną z trudnych do zrozumienia zachowań modliszki jest kanibalistyczne zachowanie samic, które zjadają samca podczas kopulacji lub zaraz po jej zakończeniu.

Warto dodać i podkreślić, że modliszki mimo, że są drapieżnikami - są pod ścisłą ochroną gatunkową. Przyczyna tego faktu jest prosta. Pełnią ważną rolę w ekosystemie, regulując populacje innych owadów. Liczebność modliszek jednak w wielu miejscach spada. Przyczyny tego faktu  są różne: od utraty środowiska życia, poprzez stosowanie pestycydów, aż po nieodpowiednie traktowanie przez ludzi. Właśnie dlatego ważne jest, by pamiętać o ich ochronie i szanować każde napotkane stworzenie, niezależnie od tego, gdzie je spotkamy – czy to w lesie, w ogrodzie, czy nawet w biurze naszego oddziału.

Inspektorzy Oddziału w Kępnie zachęcają wszystkich do podziwiania przyrody i jej mieszkańców z odpowiednim szacunkiem i odległością. Mają też nadzieję, że modliszka - niecodzienny gość oddziału, odnajdzie się dobrze w kępińskim parku i będzie dalej prowadzić swoje  fascynujące i tajemnicze życie wśród zielonych krzaków oraz będzie atrakcją dla wielu odwiedzających park osób.

 

Autorzy tekstu i zdjęć: Marcin Fras, Jarosław Działak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 2509). WIORiN w Poznaniu wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności