NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH Drukuj
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 roku, na cześć zamordowanych przez władze komunistyczne siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość, w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Żołnierzy, którzy nie złożyli broni po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną - Żołnierzy Niezłomnych.
1 marca 2024 r. w Poznaniu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których wzięła udział Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk wraz z przedstawicielami instytucji rządowych i samorządowych oraz przedstawicielami instytucji historycznych. Uroczystość rozpoczęła msza święta, która odbyła się w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry w Poznaniu. Następnie, uczestnicy uroczystości uczcili pomordowanych apelem pamięci pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu reprezentowali Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu Adam Błochowiak wraz z Zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Agnieszką Sip, którzy w imieniu całej administracji zespolonej złożyli wieniec pod pomnikiem.
Autor tekstu: dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik
Autor zdjęć: Kamil Pacholczyk - biuro prasowe Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie