12 Maja 2024

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZDROWIA ROŚLIN Drukuj

12 maja 2024 r. w całej Polsce już po raz czwarty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin. Dzień ten ustanowiony został w grudniu 2020 roku, kiedy kończył się obchodzony ówcześnie Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Biorąc pod uwagę pozytywny odbiór tematyki tego wydarzenia oraz fakt, że temat zdrowia roślin w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej aktualny, Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła, że każdego roku dzień 12 maja będzie oficjalnym Dniem Zdrowia Roślin. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin jest poinformowanie społeczeństwa, już od najmłodszych aż po najstarszych, że rośliny, bez których życie na Ziemi byłoby niemożliwe, także chorują - tak jak ludzie. Choroby i szkodniki mogą przenosić się z rośliny na roślinę, co w konsekwencji powoduje chorobę całej uprawy. Zdrowe rośliny to zdrowe pożywienie a zdrowe pożywienie to zdrowi ludzie. Dlatego wszystkim nam powinno zależeć na tym aby chronić rośliny zgodnie z hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin: CHRONIĄC ROŚLINY, CHRONISZ ŻYCIE.

W tym dniu podkreślamy też, że na straży zdrowia roślin stoją inspektorzy PIORiN, którzy w trakcie codziennej pracy podejmują działania w celu wykrycia niepożądanych chorób i szkodników aby nie rozprzestrzeniły się one na inne rośliny uprawne i środowisko naturalne. Kontrolują także stosowanie środków ochrony roślin, które są lekarstwami dla roślin. Jednak nieprawidłowo użyte mogą stanowić zagrożenie dla konsumentów owoców i warzyw.

W Poznaniu obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin zaplanowano na 13 maja. Wzorem lat ubiegłych WIORiN w Poznaniu wraz z Poznańskim Oddziałem Centralnego Laboratorium organizuje obchody tego wyjątkowego dnia w formie warsztatów dla dzieci. W tym roku do współpracy dołączyła także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

W ramach obchodów zaplanowane zostały warsztaty dla dzieci pt. „Tropem inspektora ochrony roślin”, a w ich trakcie:

  • Opowieść o pracy inspektora - Czy rośliny chorują?
  • Leśna opowieść - Dzikie zapylacze w lesie,
  • Wizyta pszczoły - przedstawicielki zapylaczy,
  • Warsztaty w laboratorium fitosanitarnym,
  • Leśne warsztaty – „Robimy woskowijki”,
  • Tworzenie nasiennych dekoracji;

Przed nami ogrom wiedzy i moc atrakcji!

 

Autor tekstu i plakatu: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności