29 Listopada 2023

MIĘDZYNARODOE TARGI OGRODNICZE GARDENIA 2023 Drukuj

Tradycyjna, już siedemnasta, edycja targów ogrodniczych GARDENIA odbyła się w  dniach 23-25 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku tematem przewodnim był „OGRÓD UNIWERSALNY”. W tym duchu utrzymana była atmosfera  wystawy. Na przestrzeni dwóch hal targowych, tylko w trakcie trzech dni GARDENIA zawarła w sobie szeroką paletę zagadnień związanych z ogrodnictwem. Nie zabrakło prezentacji kompozycji kwiatowych i roślinnych, konkursów florystycznych, rozlicznych debat, prelekcji i wykładów tematycznych. Targi ogrodnicze GARDENIA zaszczyciły również takie organizacje jak Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Federacja Arborystów Polskich, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Związek Szkółkarzy Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów czy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Nie zabrakło także prasy branżowej. Pierwsze dwa dni poświęcono profesjonalistom w branży, natomiast ostatni oddano, przybyłym licznie, amatorom i hobbystom.

Na wystawie można było spotkać zarówno branżowych gigantów, jak i dopiero wkraczających na scenę przedsiębiorców, dla których targi GARDENIA, to szansa na rozpoczęcie handlowych kontaktów z przedstawicielami ogrodniczej profesji na całym świecie. Prym tegorocznych zmagań zauważalnie objęły różnego przeznaczenia podłoża oraz nawozy pochodzenia „BIO- i EKO- organicznego”. Przykuwającym uwagę, jednocześnie nawiązującym bardzo do trendu tegorocznych targów, był nawóz organiczny nowej generacji. Producent tego preparatu, wychodząc naprzeciw rosnącej ilości marnowanej żywności i problemu zmniejszonych zasobów wodnych, stworzył nawóz organiczny na bazie ‘frassu’ owadziego, który powstaje w toku produkcji białka owadziego i sprawia, że produkcja ta staje się bezodpadową i zgodną z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Utrzymujące się ogólnoświatowe trendy propagujące biodegradowalne materiały, proekologiczne profesjonalne paliwa niezawierające benzenu, wspieranie produkcji z ograniczeniem lub nawet eliminacją środków ochrony roślin, ochrona i zwiększanie pożytku dla pszczół, ponowne wykorzystywanie tworzyw sztucznych w konstrukcjach, ciekawe rozwiązania gromadzenia wody deszczowej – retencji w miastach, presja skłaniająca do zwiększania powierzchni zielonej masy w miastach poprzez „zielone ściany” i „zielone dachy” - to  nasza przyszłość. Wszystko w ciekawych pomysłach i rozwiązaniach dla ochrony Ziemi i zapobieganiu jej degradacji.

W trakcie Targów przyznano również Złote Medale Grupy MTP, z których najciekawszym wydaje się być substrat, który składa się w 100% z naturalnych składników i został wyprodukowany przy użyciu specjalnej technologii wyłącznie z materiałów, które mogą być wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym.

Po wizycie na Targach GARDENIA nasuwa się wniosek w formie cytowanego ostatnio hasła „Dbajmy o Ziemię, bo przecież Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

 

Autor tekstu i zdjęć: Beata Wlazły

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności