MASKOTKA PESTY NA GRANICY Drukuj
W powiecie wrzesińskim, niedaleko Pyzdr, znajduje się zrekonstruowane przejście graniczne w Borzykowie. Symboliczna dawna granica zaborów, oddzielająca niegdyś zabór rosyjski i zabór pruski, wieki temu była miejscem, gdzie najdalej na zachód sięgało Cesarstwo Rosyjskie.
Na naszą symboliczną granicę zawitała maskotka PETSY, która jest symbolem unijnej kampanii #PlantHealth4Life. Zwraca ona uwagę społeczeństwa na fakt, że szkodniki i choroby wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe i nie straszna im żadna granica.
Poważnym zagrożeniem jest niekontrolowane przewożenie roślin z innych krajów. Agrofagi najczęściej przemieszczają się z roślinami przeznaczonymi do sadzenia. Często sami nieświadomie przywozimy je z wakacji, są to rośliny do sadzenia, które nam się spodobały podczas podróży lub część roślin czy ich nasiona. Tym roślinom często towarzyszą szkodniki, które mogą zadomowić się w naszym środowisku i powodować poważne zagrożenie fitosanitarne. Agrofagi „nie zważają” na granice i dlatego przewożenie roślin podlega rygorystycznym przepisom.
Nasza PETSY przekroczyła symboliczną granicę w powiecie wrzesińskim z chęcią zadomowienia się na naszym terenie. Inspektorzy wrzesińskiego oddziału WIORiN w Poznaniu, którzy czujnie monitoringują swój teren pod kątem nowych zagrożeń fitosanitarnych, podczas swoich kontroli ciągle napotykali na słynnego zielonego agrofaga, który szybko przemieszczał się pomimo nieznajomości terenu. Kontrole przeprowadzane były w sadach produkcyjnych, ogrodach przydomowych, skwerach zieleni miejskich, parkach i lasach. Wystawiane są pułapki feromonowe do odłowu postaci dorosłych agrofagów. Pobierane są próby roślin do badań laboratoryjnym w akredytowanych laboratoriach na obecność porażenia przez patogena.
Kampania #PlantHealth4Life ma na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń dla naszych upraw, dlatego z wakacji zagranicznych należy przywozić tylko zdjęcia i wspomnienia, a jeżeli kupujemy rośliny to tylko z odpowiednim certyfikatem, który określa rośliny jako wolne od agrofagów.
Autor tekstu: M. Bosacka
Autor zdjęć: M. Bosacka, zdjęcie archiwalne z internetu
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie