MĄCZNIAK RZEKOMY DYNIOWATYCH (Pseudoperonospora cubensis) Drukuj
Mączniak rzekomy dyniowatych to najgroźniejsza i powszechnie występująca choroba ogórka w uprawie polowej i pod osłonami. Pierwsze objawy infekcji pojawiają się pod koniec czerwca, a kolejne w połowie lipca i występują na liściach w postaci oliwkowych, wodnistych przebarwień między nerwami. Na spodniej stronie blaszki liściowej, w obrębie porażonej tkanki, pojawiają się skupiska brunatnych zarodników grzyba. Zainfekowane liście żółkną, a następnie brązowieją i zamierają. Zarodniki grzyba przenoszone są przez wiatr na duże odległości.
W lipcu 2024 nastąpiło masowe porażenie ogórków mączniakiem rzekomym, niespotykane od wielu lat. W szybkim tempie zaczęły chorować ogórki zarówno na działkach jak i na polach uprawnych. Niekorzystny układ pogody tj. zimne noce i upały w ciągu dnia, spowodowały bardzo duże porażenie tym agrofagiem.
Do Oddziału w Obornikach Wielkopolskich przychodzili działkowicze i plantatorzy, którzy nie mogli sobie poradzić z tak potężną inwazją mączniaka jaka nastąpiła w tym roku. Od wielu lat nie było takiej sytuacji by ogórki zostały zdziesiątkowane przez mączniaka rzekomego.
Mimo stosowania ochrony chemicznymi środkami ochrony roślin oraz profilaktyki, zabiegi te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i ogórki zamierały. Mączniak w tym roku nie reagował na środki zwalczające.
W związku z tym, że choroba jest trudna do zwalczania, już teraz należy wyciągnąć wnioski na przyszły roku. Warto podkreślić, że bardzo ważna jest profilaktyka. Do uprawy ekologicznej ogórka nasiennego należy wybierać odmiany odporne, bądź o wysokiej tolerancji na choroby, lokalizować plantacje z daleka od zbiorników wodnych, zadrzewień lub łąk, gdzie występują częste nocne mgły, stosować ściółkowanie gleby, a w okresie zawiązywania owoców dostarczyć roślinom fosforu.
Autor tekstu: Janusz Fusiński, Daisy Pielach-Łabój
Autor zdjęć: Daisy Pielach-Łabój
Źródła literaturowe:
Janas R. 2022. Metodyka – Przewodnik ekologicznej uprawy ogórka (Cucumis sativus L.) na nasiona
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 2509). WIORiN w Poznaniu wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie