LUSTRACJE W RAMACH PROGRAMU SINGLE MARKET PROGRAMME Drukuj
W powiecie ostrowskim, w otoczeniu pięknych lasów, znajduje się nieduża winnica. Uprawia się w niej kilka odmian winorośli, z których zbiór przeznaczany jest na wyroby winiarskie. Winnica jest stosunkowo nowa, założona w latach 2020-2021.
Co roku w okresie wakacyjnym, inspektorzy WIORiN w Poznaniu, Oddział w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzają kontrole winorośli w ramach programu Single Market Programme. Działania te są dofinansowane przez Unię Europejską. Jednym z organizmów, pod kątem którego należy prowadzić lustracje jest Grapevine flavescence dorée phytoplasma – fitoplazmatyczna żółtaczka dorée winorośli. W Polsce organizm ten podlega obowiązkowi zwalczania. Jego występowanie zostało stwierdzone między innymi w krajach takich jak Niemcy, Czechy, Francja, Austria, Słowenia, Węgry czy Włochy. W Polsce do tej pory nie stwierdzono jego obecności
Rośliny obserwowano pod kątem występowania charakterystycznych objawów takich jak: żółknięcie liści wzdłuż nerwów, nekrozy blaszki liściowej, zwijanie brzegów liści ku dołowi, czerwienienie liści czy brązowienie, zasychanie i obumieranie owoców. Organizm ten jest przenoszony przez wektory owadzie, zwłaszcza pluskwiaki z rodziny skoczkowatych z gatunku Scaphoideus titanus. W przypadku zaobserwowania wektora należy dążyć do jego odłowienia, a pobrany materiał przekazać do Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego GIORiN w Toruniu w celu identyfikacji.
Podczas lustracji Inspektorzy poddali szczegółowej ocenie wizualnej plantację odmiany Solaris, rosnącej na powierzchni około 0,06 ha. Pomimo braków objawów, w ramach monitoringu pobrano próbę składającą się z liści winorośli, którą następnie przekazano do laboratorium, w celu poddania badaniu pod kątem obecności fitoplazmy żółtaczki winorośli.
W celu zapobieżenia występowaniu żółtaczki winorośli zaleca się stosowanie do sadzenia i szczepienia materiału zaopatrzonego w paszport roślin. Dodatkowo w ramach dobrej praktyki, po pracach pielęgnacyjnych ważne jest dezynfekowanie wykorzystywanych narzędzi i sprzętu oraz palenie powstałych odpadów (np. gałęzi). Zaleca się również zabezpieczenie ran po zabiegach pielęgnacyjnych maścią ogrodniczą z dodatkiem środków grzybobójczych. W przypadku sprowadzania innych roślin żywicielskich do sadzenia (olcha, leszczyna, wierzba czy klematis), z krajów w których występuje Grapevine flavescence dorée phytoplasma zaleca się ich uprawianie w izolacji od innych roślin żywicielskich. Wszelkie prace pielęgnacyjne na nowo wprowadzonych roślinach powinny być wykonane po zakończeniu prac na innych roślinach żywicielskich.
Przypominamy, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń wystąpienia objawów Grapevine flavescence dorée phytoplasma należy poinformować o tym fakcie najbliższy oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Autor tekstu i zdjęć: Karolina Stępniak, Ilona Ryzińska-Ibron
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie