02 Grudnia 2020

LEKCJA NA TEMAT ROŚLIN I MIĘDZYNARODOWEGO ROKU ZDROWIA ROŚLIN Drukuj

Z okazji trwającego obecnie Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin uczniowie z klasy I c Szkoły Podstawowej nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu tuż przez przejściem na nauczanie zdalne, wzięli udział w lekcji tematycznej dotyczącej roślin, ich roli dla człowieka i dla środowiska. W związku z trwającą epidemią lekcję przeprowadziła pani wychowawczyni a materiały do przeprowadzenia lekcji dostarczone zostały przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu we współpracy z jedną z mam. Dzieci wyposażone zostały w zestaw ulotek specjalnie zaprojektowanych i wykonanych przez WIORiN w Poznaniu, w związku z obchodami Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Ulotki nasze przeznaczone są zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Materiały te w formie komiksowej tłumaczą najmłodszym, że rośliny chorują zupełnie tak jak ludzie, a choroby czy szkodniki mogą przenosić się z rośliny na roślinę, co w konsekwencji powoduje chorobę całej uprawy. Motywem przewodnim ulotek jest hasło, że zdrowe rośliny to zdrowe pożywienie, a zdrowa żywność to zdrowi ludzie. Dlatego hasło Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin brzmi: CHRONIĄC ROŚLINY, CHRONISZ ŻYCIE.

Pracując na lekcji z ulotkami dzieci rozwiązały krzyżówkę, pokolorowały piękne drzewo jabłoni oraz przeczytały specjalnie skomponowany z tej okazji wiersz na temat zdrowia roślin. Zobaczyły także jaka maskotka patronuje Międzynarodowemu Rokowi Zdrowia Roślin czyli Szkodniczka. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się także, że dbaniem o rośliny zajmują się inspektorzy PIORiN, którzy w trakcie swojej pracy wykrywają niepożądane choroby i szkodniki oraz dbają o to, by nie rozprzestrzeniały się one na inne rośliny.

Jak widać na załączonych zdjęciach dzieci świetnie się bawiły i wykonały piękne prace plastyczne.

Po powrocie do zajęć stacjonarnych dzieci otrzymają w nagrodę edukacyjne podkładki pod myszkę stworzone na podstawie naszej komiksowej ulotki na temat zdrowia roślin.

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik

Autor zdjęć: Joanna Staniszewska

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie