05 Września 2024

LAS NA WYSPIE – WYJĄTKOWE WYDARZENIE W PILE Drukuj

W dniu 31 sierpnia 2024 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu Oddział w Pile wziął udział  w czwartej edycji festynu rodzinnego o nazwie "Las na Wyspie". To niezwykłe wydarzenie zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, którą reprezentował dyrektor Tomasz Partyka. W festynie wzięły udział okoliczne Nadleśnictwa oraz partnerzy: Miasto Piła, Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile, Powiat Pilski, Służby Mundurowe, Akademia Nauk Stosowanych oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wydarzenie wpisywało się także w obchody 100-lecia Lasów Państwowych.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy z Piły i okolic chętnie brali udział w grach i zabawach rodzinnych, konkursach przyrodniczych, a także okazywali zainteresowanie przy stoiskach wystawców i leśnych namiotach tematycznych.

Leśnicy z pilskich leśnictw przygotowali ciekawe atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Podziwiano pokazy rzeźbiarskie, sokolnicze, arborystyczne choć największym zainteresowaniem cieszył się pokaz drwali, a także Regionalny Konkurs Drwali.

Bardziej odważni uczestnicy festynu brali udział w wspinaczce na drzewo, oczywiście pod okiem wykwalifikowanych i odpowiednio wyszkolonych pracowników i służb, którzy dbali o bezpieczeństwo.

Zorganizowano też akcję "sadzonka za makulaturę", która miała na celu promocję ochrony środowiska. Uczestnicy wydarzenia chętnie zaopatrywali się w sadzonki obiecując zasadzenie ich w swoich ogrodach.

Leśnicy w trakcie festynu przypominali o funkcjach jakie pełni las:

  • funkcje ekologiczne (ochronne) - las kształtuje klimat globalny i lokalny, ma wpływ na skład atmosfery, reguluje obieg wody w przyrodzie, przeciw działa powodziom, lawinom i osuwiskom, chroni glebę przed erozją i krajobraz przed stepowaniem;
  • funkcje społeczne – las kształtuje korzystne warunki zdrowotne i rekreacyjne dla społeczeństwa, wzbogaca rynek pracy, wzmacnia obronność kraju, zapewnia rozwój edukacji ekologicznej społeczeństwa;
  • funkcje produkcyjne (gospodarcze) - las dostarcza drewna oraz innych płodów leśnych, zapewnia powtarzalność produkcji, co umożliwia trwałe użytkowanie drewna i surowców nie drzewnych.

Swoje stoisko edukacyjno-informacyjne zorganizował także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, na którym prezentowane były informacje dotyczące ochrony roślin i nasiennictwo. Stoisko obsługiwali pracownicy Oddziału w Pile, którzy wyjaśniali wszystkim zainteresowanym na czym polega praca Inspekcji, jak ważną rolę odgrywają rośliny, jak należy bezpiecznie stosować środki ochrony roślin. Dla najmłodszych zorganizowany został konkurs nasienny, podczas którego oprócz dzieci nawet starsi próbowali swoich sił w rozpoznawaniu najpopularniejszych nasion. W nagrodę każdy otrzymywał prezent w postaci długopisu lub ołówka z logo PIORiN.

WIORiN w Poznaniu współpracuje z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile prowadząc obserwacje w lasach pod kątem organizmów szkodliwych, pobierania prób, kontroli zdrowotności, a także kontroli roślin wymagających zaopatrzenia w paszport.

 

Autor tekstu: Monika Hyl

Autor zdjęć: Justyna Rosiak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności