06 Czerwca 2023

KRAJOWE DNI POLA – SIELINKO 2023 Drukuj

Krajowe Dni Pola to wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w trakcie którego w jednym miejscu spotkać się mogą rolnicy, instytucje rządowe i samorządowe pracujące na rzecz wsi i rolnictwa, uczelnie oraz instytuty naukowe a także przedsiębiorcy z branży rolniczej i nie tylko. W sobotę 3 czerwca rozpoczęły się czwarte Krajowe Dni Pola 2023, które tym razem zorganizowane zostały w Sielinku, w Wielkopolsce. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Rolnictwo innowacyjne”.

Na ogromnym terenie wystawowym przygotowano 800 poletek demonstracyjnych, wystawę zwierząt hodowlanych, nowoczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy, stoiska instytucji oraz firm a także wiele atrakcji towarzyszących.

Krajowe Dni Pola w Sielinku odwiedzili Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, Sekretarz Stanu Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i inni. Otwierając uroczystość Minister Robert Telus odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do rolników, wystawców i organizatorów. Przekazał również gratulacje organizatorom i wystawcom, podkreślając jak wielką wagę dla polskiego rolnictwa ma rozwój nowych technologii i postęp w innowacyjnych rozwiązaniach wspomagających codzienną działalność rolników. Połączenie osiągnięć naukowych z wdrożeniem ich do codziennej działalności rolniczej jest kluczowe do stałego podnoszenia jakości rodzimego rolnictwa.

W trakcie IV Krajowych Dni Pola – Sielinko 2023 stoisko swoje zorganizował także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Zgodnie z hasłem przewodnim wydarzenia czyli „rolnictwo innowacyjne” na stoisku zaprezentowane zostało innowacyjne zagadnienie, które w WIORiN w Poznaniu w ostatnim czasie jest intensywnie wdrażane oraz rozwijane. Mowa oczywiście o bezzałogowych statkach powietrznych czyli dronach, które wyposażone w kamery multispektralne wykorzystywane będą m in. podczas działań lustracyjnych mających na celu sprawdzenie obszarów pod kątem obecności organizmów kwarantannowych, kontroli stosowania środków ochrony roślin i oceny polowej plantacji nasiennych. Lustracje z powietrza prowadzone będą również w obszarach leśnych, parkach i innych terenach cennych  przyrodniczo.  

Na stoisku nie zabrakło także nasion łąk kwietnych, jako nawiązania do obchodzonego niedawno Światowego Dnia Pszczół i Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin.

Stoisko WIORiN w Poznaniu cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających zarówno rolników pytających o zagadnienia związane ze stosowaniem środków ochrony roślin jak i osób nie związanych z rolnictwem ale zaciekawionych działaniem WIORiN w Poznaniu w zakresie bezpieczeństwa żywności i środowiska naturalnego.

 

Autor tekstu i zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności