16 Maja 2024

JUŻ W PONIEDZIAŁEK ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ! Drukuj

20 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został ustanowiony w 2017 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.

Z tej okazji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu we współpracy z Poznańskim Oddziałem Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu, Kolejami Wielkopolskimi oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu już po raz czwarty organizują akcję pod hasłem: „Chrońmy Pszczoły! Pszczoły wracają na łąki i do lasu”. W ramach akcji przepiękna pluszowa pszczoła wraz ze swoimi pomocnikami, rozdawać będzie saszetki z nasionami najpiękniejszych kwiatów miododajnych z dołączoną do nich specjalną pszczelą zakładką do książek.

Nowością w tym roku jest dodatkowe miejsce, w którym będzie można zaopatrzyć się w nasiona łąki kwietnej. Mowa tutaj o specjalnym stoisku, które z okazji Światowego Dnia Pszczół stanie pod Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu na którym już od godziny 9.00 inspektorzy WIORiN w Poznaniu rozdawać będą saszetki z nasionami. Natomiast od 10.00 saszetki rozdawane będą na Dworcu Głównym w Poznaniu. Konferencja prasowa z udziałem Wojewody Wielkopolskiej Pani Agaty Sobczyk odbędzie się o 11.00 na peronie 2.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół już od początku maja na ekranach pociągów Kolei Wielkopolskich wyświetlane są specjalnie przygotowane informacje na temat pszczół, zagrażających im czynników oraz tego jak możemy pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom.

 

Zapraszamy 20 maja!!!

Od 9.00 do 12.00 pod Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim oraz od 10.00 do 14.00 na Dworcu Głównym w Poznaniu!!!

 

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik

Autor zdjęć i plakatu: Daria Tomaszewska, Ada Bończyk

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności