22 Października 2024

INWAZJA PLUSKWIAKA ŚRÓDZIEMNOMORSKIEGO W POWIECIE KOŚCIAŃSKIM Drukuj

Inspektorzy z kościańskiego oddziału WIORiN w Poznaniu interweniowali w sprawie zgłoszenia dużej ilości owadów na drzewach lip w ciągu alei prowadzącej w kierunku cmentarza komunalnego w Racocie. Po przybyciu inspektorzy stwierdzili, że drzewa zostały zaatakowane przez pluskwiaka śródziemnomorskiego - nietypowego dla Polski owada, który dotarł do Europy najprawdopodobniej z Afryki i Azji.

Pluskwiak śródziemnomorski (Oxycarenus lavaterae), znany również pod nazwą skupieniec lipowy, to owad należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych (Heteroptera), rodzaju Lygaeoidea i rodziny Oxycarenidae. W Europie rozprzestrzenił się na południu, głównie w państwach basenu śródziemnomorskiego, gdzie dotarł prawdopodobnie z tropikalnych rejonów Afryki i zachodniej Azji. Dorosły owad osiąga 4,8-6 mm długości. Owad ma czarną głowę, na której znajdują się długie czułki. Ciało jest czarne, pod brzuchem czerwone. Na tułowiu znajdują się skrzydła biało-czerwono-czarne z przezroczystymi błonami. Owady posiadają kłująco-ssący aparat gębowy. 

Skupieniec jest nowym gatunkiem występującym w Polsce, po raz pierwszy zidentyfikowanym w 2014 roku na Podkarpaciu przez Panów: Grzegorza Hebdę (Uniwersytet Opolski) i Tomasza Olbrychta (Uniwersytet Rzeszowski). Pojaw tego owada związany jest z ociepleniem klimatu. Literatura donosi, że temperatura -15oC trwająca przez kilka dni wyniszczają całe populacje owada.  Na chwilę obecną nie ma informacji na temat szkodliwości tego gatunku na lipach i inne drzewach występujących w Polsce. Wiadomo, że pluskwiak wysysa soki z roślin osłabiając je, ponadto może deformować części nadziemne roślin. Wymieniany jest jako szkodnik roślin ślazowatych, ale można go spotkać na lipach, platanach, ketmii, ślazówce, malwie, prawoślazie, zaślazie, a także topoli, kasztanowcach i innych gatunkach roślin. W Polsce widoczny głównie na lipach. Nie wiadomo jaki wpływ będzie to miało na drzewa, czy w jakimś stopniu wpłynie np. na kwitnienie. W okresie jesienno-zimowym obserwuje się drzewa wręcz oblepione owadami, które szukają schronienia w szczelinach kory, szczególnie widoczne po stronie południowej pnia. Pluskwiak podobnie jak biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) tworzy kolonie, składające się z kilkuset, a nawet kilkudziesięciu tysięcy osobników. Owad może też wlatywać do domów i mieszkań, szukając schronienia w okresie jesienno-zimowym.

Obecnie nie jest konieczne zwalczanie tego szkodnika w Polsce. Przy masowym pojawieniu się owada można go ograniczać mechanicznie. Na chwilę obecną nie ma w Polsce zarejestrowanych środków ochrony roślin, zarówno biologicznych, jak i chemicznych.

 

Tekst źródłowy: Pluskwiak śródziemnomorski (Oxycarenus lavaterae) – nowy, inwazyjny gatunek w Polsce - dr hab. inż. Paweł K. Bereś, mgr Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP), mgr Karol Kozłowski (www.dionp.pl; 2020) Oxycarenus lavaterae i zmiany klimatyczne cz. 1 - dr inż. Tomasz Zgoła (https://ppnt.poznan.pl/oxycarenus-lavaterae-i-zmiany-klimatyczne; 2020)

 

Autor tekstu:, Dominika Kaczmarek

Autor zdjęć: Dominika Kaczmarek, Anita Musielak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności