20 Sierpnia 2024

INSPEKTORZY WIORIN NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA NIE TYLKO ŻYWNOŚCI ALE I ŚRODOWISKA Drukuj

Pobieranie prób płodów rolnych w celu określenia pozostałości środków ochrony roślin, jest jednym z działań, poprzez które Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, realizuje zadania związane z zapobieganiem zagrożeniom związanym ze stosowaniem pestycydów, a w konsekwencji zapewnieniem konsumentom bezpiecznej żywności.

Każdego roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu kontrolują użytkowników profesjonalnych, pod kątem przestrzegania przepisów w zakresie prawidłowości wykonywania zabiegów z wykorzystaniem środków ochrony roślin. Kontrolowana jest m in. ewidencja wykonywanych zabiegów pod kątem zastosowanego środka ochrony roślin – jego dopuszczenia do obrotu i stosowania na terenie RP, a także zastosowania preparatu zgodnie z etykietą: prawidłowa dawka na hektar, przyczyny wykonywania chemicznej ochrony oraz rodzaj opryskiwanej uprawy.

Warto zaznaczyć, że etykieta środka ochrony roślin zawiera także szereg informacji i wskazówek na temat bezpiecznego wykonywania zabiegu pod kątem ochrony operatora, osób postronnych, a także organizmów nie będących celem zwalczania. Wiele środków ochrony roślin powszechnie stosowanych w rolnictwie w celu ochrony organizmów wodnych ma ustaloną konkretną strefę ochronną, która często wynosi nawet 10 metrów. Informacji o tym fakcie należy każdorazowo szukać w części etykiety środka ochrony roślin opisującej ŚRODKI OSTROŻNOŚCI ZWIĄZANE Z OCHRONĄ ŚRODOWISKA NATURALNEGO. W etykietach środków ochrony roślin można znaleźć następujący zapis:

 

W celu ochrony organizmów wodnych konieczne jest wyznaczenie zadarnionej strefy ochronnej o szerokości … m od zbiorników i cieków wodnych.

 

Mając na celu zweryfikowanie prawidłowości wykonywanych zabiegów i stosowanie się do zaleceń zawartych w etykietach środków ochrony roślin, inspektorzy WIORiN w Poznaniu rokrocznie pobierają kilkaset prób płodów rolnych w celu określenia poziomu pozostałości środków ochrony roślin po wykonanych w sezonie zabiegach. Co więcej, w przypadku uprawy sąsiadującej ze zbiornikiem wodnym, równolegle pobierają są także próby roślin ze stref ochronnych wyznaczonych zgodnie ze wskazaniami etykiety zastosowanego preparatu. Inspektorzy WIORiN w Poznaniu - Oddział w Czarnkowie, przeprowadzili w pierwszej połowie lipca kontrolę prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w uprawie pszenicy z uwzględnieniem strefy ochronnej.

Osoba wykonująca zabiegi pestycydami, powinna potrafić prawidłowo wyznaczyć strefę ochronną przylegającą do cieku lub zbiornika wodnego. Odległości należy mierzyć w linii prostej od krawędzi koryta cieku wodnego (kanału, rowu itp.) lub górnej krawędzi misy zbiornika wodnego na przykład: stawu, oczka wodnego czy jeziora. Jako punktu odniesienia nie powinno się przyjmować poziomu tafli wody, który może się zmieniać.

Kontrola inspektorów PIORiN w celu określenia prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w strefach ochronnych, w pierwszym etapie polega na analizie prowadzonej ewidencji i etykiet zastosowanych preparatów. Na tej podstawie są wyznaczane dwie strefy, z których równolegle pobierane są próby płodów rolnych lub roślin zadarniających. Analiza porównawcza wyników z próby pobranej w chronionej uprawie oraz strefy ochronnej przylegającej do zbiornika wodnego, pozwala stwierdzić czy w trakcie wykonywania zabiegów chemicznych, zostały zachowane wymagane prawem strefy ochronne.

Kontrole związane z pobieraniem prób płodów rolnych są doskonałym narzędziem, które pozwalają wykryć nieprawidłowości związane ze stosowaniem pestycydów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że środowisko naturalne, w którym żyjemy oraz produkty rolne, które są produkowane w Polsce i trafiają na nasze stoły, są bezpieczne.

 

Autor tekstu: Wojciech Dubiał

Autor zdjęć: Katarzyna Weilandt, Wojciech Dubiał

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 2509). WIORiN w Poznaniu wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie

 


lista aktualności